Krakowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Msza święta, pochód patriotyczny i grochówka (INFORMATOR)

Przemarsz z Wawelu na Rynek, defilada przy Placu Matejki i 87. Krakowska Lekcja Śpiewania na Małym Rynku to najważniejsze punkty biało-czerwonej majówki w Krakowie, czyli święta Konstytucji 3 Maja. Nie zabraknie darmowej grochówki. Organizatorem krakowskich obchodów Święta Narodowego 3 Maja jest Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

– Przygotowaliśmy tak program, aby każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Nie zabraknie tradycyjnej defilady pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji kawalerii konnej, która budzi ogromne emocje wśród najmłodszych. A przecież to nasze wspólne święto i zachęcam, by włączyć się w nie całymi rodzinami. Serdecznie zapraszam także gości, którzy w tym czasie będą przebywać w Małopolsce, bo świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja to okazja do radości dla wszystkich, którzy szanują demokrację i chcą żyć w wolności – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Uroczystości rozpoczną się złożeniem kwiatów: o godz. 9.00 przy pomniku Hugona Kołłątaja (ul. św. Anny), wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego; o godz. 9:45 – przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

Następnie o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Tuż po jej zakończeniu uroczysty pochód patriotyczny wyruszy Traktem Królewskim ze Wzgórza Wawelskiego na plac Jana Matejki. W przemarszu udział wezmą: formacje konne, grupy rekonstrukcyjne, orkiestra wojskowa, kompanie reprezentacyjne służb mundurowych i umundurowanych, przedstawiciele klas mundurowych, poczty sztandarowe i Bractwo Kurkowe. Uczestnicy pochodu zatrzymają się przed Krzyżem Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie poszczególne delegacje składać będą kwiaty. Po dotarciu na plac Jana Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewamy wspólnie hymn państwowy, Wojsko wykona salwę honorową oraz uroczystą zmianę warty i odczytany zostanie Apel Pamięci.

Finałem tegorocznych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja będzie wyczekiwana zawsze przez mieszkańców i turystów defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. Zobaczyć będzie można pojazdy reprezentacyjne m.in.: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

Dla uczestników obchodów Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował flagi państwowe – będziemy je rozdawać o godz. 11.15 na Wzgórzu Wawelskim, tuż przed rozpoczęciem przemarszu i ok. godz. 11.30 przy Barbakanie, gdzie zlokalizowane będzie okazjonalne stoisko Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z chorągiewkami i wiatrakami w biało-czerwonych barwach. Także tu, po zakończeniu uroczystości serwowana będzie tradycyjna grochówka wojskowa.

To nie koniec 3-majowych atrakcji. O godz. 17 na na Małym Rynku odbędzie się „Majowa Jutrzenka” – 87. Krakowska Lekcja Śpiewania. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Specjalnie z okazji majowej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Papierowa wersja śpiewnika nie jest jedyną możliwością, by wspólnie śpiewać – wystarczy pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie