Krok bliżej do budowy pomnika Orląt Lwowskich przy ul. Karmelickiej

Pomnik upamiętniający młodych obrońców Lwowa coraz bliżej powstania. Ruszył konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji pomnika w powstającym parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie. Zwycięzca konkursu otrzyma w nagrodę 25 tys. zł.

Konkurs  organizowany jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Założeniem konkursu jest wyłonienie koncepcji pomnika, którego „forma, prócz upamiętnienia Orląt Lwowskich, ma również mieć charakter edukacyjny i wpisywać się w zaprojektowany układ kompozycyjny powstającego parku im. Wisławy Szymborskiej” O tym, czyj projekt zwycięży zadecyduje sąd konkursowy, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk.

 – Forma przestrzenna ma upamiętniać symbol niezłomnej walki o wolność i niepodległość Polski czyli Orlęta Lwowskie – małych ciałem, ale wielkich duchem i odwagą młodych bohaterów wojennych spontanicznie i ofiarne broniących miasto Lwów w latach 1918-19 – czytamy w regulaminie konkursu.

Lokalizacji pomnika w mającym powstać parku przy ulicy Karmelickiej towarzyszył  kontrowersje. Wcześniej planowany, aby pomnik stanął na placu Kossaka. Jednak ze względu na obowiązujące plany rewitalizacji, postawienie pomnika w tym miejscu nie było możliwe. Prezydent Majchrowski zaproponował więc nową lokalizację czyli teren przyszłego parku Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Nowa lokalizacja nie  spodobała części radnym z Komisji ds. kultury, którzy sprzeciwili się propozycji prezydenta. Cześć radnych wskazywała, że nowe miejsce  nie zostało wcześniej skonsultowane z Radą Dzielnicy I ani z jej mieszkańcami – – To ma być miejsce, gdzie powinny bawić się dzieci, grać w piłkę, a nie miejsce, gdzie powinny być pomniki, przy których należałoby z nutką nostalgii zapalić świeczkę. Pomnik zmieni charakter tego miejsca – mówił Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I. Ostatecznie radni z Komisji ds. kultury sprzeciwili się propozycji prezydenta aby pomnik stanął w parku przy ul. Karmelickiej. 

„Gdyby Wisława Szymborska to usłyszała, to chyba wstałaby z grobu”

 

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 5 kwietnia, rozstrzygnięcie pierwszego etapu zostało zaplanowane na 12 czerwca, a termin złożenia prac konkursowych drugiego etapu na 25 sierpnia. Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 12 września br.

Uczestnik konkursu, którego praca zostanie uznana za najlepszą otrzyma 25 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji „w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej i wykonanie formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie”. Uczestnik, które zajmie II miejsce otrzyma natomiast 10 tys. złotych, a zdobywca III miejsca – 7 tys. złotych.

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie