Kuchciński nie zaszkodził PiS. Partia Kaczyńskiego będzie rządzić samodzielnie

Jarosław Kaczyński / fot. DrabikPany via Foter.com

Rządzący nie tracą na sprawie lotów byłego marszałka Sejmu. W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” partia rządząca może liczyć na 41,2 proc. poparcia, co przekłada się na 243 mandaty i samodzielną większość w Sejmie.

Pierwszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” po wybuchu sprawy lotów marszałka Marka Kuchcińskiego pokazuje, że ta historia praktycznie wcale nie szkodzi Prawu i Sprawiedliwości. PiS ma w tym badaniu 41,2 proc. Ten wynik daje PiS samodzielną większość w przeliczeniu na mandaty.

To niewiele słabszy rezultat od tego z sondaży IBRiS dla „Rzeczpospolitej” z połowy lipca. Tam – w zależności od sprawdzanego wtedy wariantu, w którym szła opozycja – PiS miało od 42,6 do 43,2 proc. 

Badanie IBRiS przeprowadzone 9 i 10 sierpnia pokazuje też startowy układ sił w ramach opozycji po powstaniu trzech obozów. Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i samorządowcy, może liczyć na 27 proc. Blok lewicowy ma 11,6 proc. A Koalicja Polska, nowo powstały blok PSL–Kukiz’15, ma na starcie 6,5 proc. poparcia. Poniżej progu są Konfederacja (Korwin i Narodowcy) z wynikiem 2,8 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1,8 proc. 9 proc. nie wie na kogo zagłosować. Sondaż przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 osób.

(źródło: Rzeczpospolita)

Zobacz także