Ze względu na potencjalne skargi mieszkańców, przed wprowadzeniem takiej strefy, zasadne byłoby przeprowadzenie konsultacji społecznych – mówi w rozmowie z KRKnews.pl wiceprezydent Krakowa, Bogusław Kośmider. To odpowiedź na pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej pomysły, aby na Bulwarach Wiślanych utworzyć strefę legalnego spożycia alkoholu. Z pomysłem utworzenia takiej strefy, gdzie legalnie można byłoby wypić piwo lub wino, wystąpiło Stowarzyszenie „Nowa Generacja”.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej stowarzyszenie ogłosiło powstanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej utworzenia w Krakowie strefy bezpiecznego spożycia alkoholi niskoprocentowych. – „Taka strefa mogłaby powstać na bulwarze Kurlandzkim, pomiędzy mostami Józefa Piłsudskiego i kolejowym w Zabłociu. Możemy się wzorować na warszawskich „schodkach” – mówił Kamil Kociołek ze Stowarzyszenia „Nowa Generacja”.
Warszawskie „schodki”, do których odwołuje się Stowarzyszenie, to fragment bulwaru wiślanego w Warszawie, ciągnący się od Mostu Gdańskiego, przez Syrenkę i Most Siekierkowski, aż prawie do samego Mostu Łazienkowskiego. Od ponad dekady jest to jedno z ulubionych miejsc młodych mieszkańców i mieszkanek Warszawy, którzy w ciepłe dni przychodzą tam napić się alkoholu. W 2018 roku Rada Warszawy podjęła dwie uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jednakże nie spodobało się to części mieszkańców, którzy złożyli skargę do sądu. Mieszkańcy chcieli, aby na bulwarach obowiązywał zakaz picia. Twierdzili, że nocami jest tam zbyt głośno. W 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę mieszkańców – Sąd uwzględnił skargę mieszkańców i uznał uchwałę za nieważną. W pisemnym uzasadnieniu WSA ocenił, że „w rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi”. Wyrokiem WSA nie zgodził się prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, i postanowił wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Na początku tego roku NSA poparł kasację ratusza wobec wyroku niższej instancji, który unieważniał uchwałę Rady Warszawy. Jak stwierdził sąd, nie naruszyła ona ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Decyzja NSA oznacza, że od początku tego roku w Warszawie można legalnie spożywać alkohol na bulwarach.
Na przykład Warszawy wskazuje również wiceprezydent Krakowa, Bogusław Kośmider. W rozmowie z KRKnews.pl argumentuje, że nie wszystkim mieszkańcom Warszawy taka strefa się podoba – „Warszawska tzw. „strefa wolnego picia” jest przedmiotem kontrowersji i sporów. Z doniesień medialnych wynika, że w stolicy wybuchł spór o alkohol na bulwarach wiślanych. Grupa mieszkańców niedalekiego Powiśla wnosiła o uchylenie prawa pozwalającego na spożywanie alkoholu w tym miejscu. Głównym powodem sprzeciwu jest zachowanie pijących. Hałas, brud i wzrost liczby wykroczeń denerwują mieszkańców pobliskich domów” – mówi wiceprezydent Kośmider.
Podobnie już jest w Krakowie – „Do Urzędu Miasta Krakowa, ale także do rad dzielnic wpływa wiele skarg mieszkańców na zakłócanie porządku publicznego przez klientów punktów sprzedających lub podających do spożycia alkohol. Mieszkańcy skarżą się na skutki spożywania alkoholu, czyli najczęściej na hałas i zaśmiecanie przestrzeni publicznej”. Zdaniem wiceprezydenta na terenie miasta jest wystarczająca ilość miejsc, gdzie można napić się alkoholu – Na terenie Krakowa funkcjonuje co najmniej 1300 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (bary, puby, restauracje, itp.). Większość punktów sprzedaży znajduje się w I Dzielnicy Stare Miasto. Spora część z tych miejsc posiada ogródki gastronomiczne, w których można spożyć alkohol na świeżym powietrzu. Wiele ogródków jest zlokalizowanych w centrum Starego Miasta, na Kazimierzu oraz w Podgórzu. Wzdłuż Wisły zacumowanych jest wiele barów, na których również można spożyć alkohol – wylicza Bogusław Kośmider.
Wiceprezydent proponuje przed wprowadzeniem takiej strefy przeprowadzenie konsultacji społecznych – „Czekamy na oficjalny wniosek, poddamy go konsultacjom społecznym, ale także zapytamy wskazane podmioty o stanowisko, i to wszystko będzie podstawą opinii Prezydenta Miasta w tej sprawie. Decyzję w tym zakresie podejmie Rada Miasta Krakowa, znając efekty konsultacji społecznych, opinie stosownych podmiotów, w tym opinie Prezydenta Miasta” – podkreśla Bogusław Kośmider.
Bulwary Wiślane od lat są na „celowniku” policji i straży miejskiej. Niemal w każdy wakacyjny weekend Policja nakłada tam blisko 300 mandatów, głównie za spożywanie alkoholu. To miejsce patroluje tez straż miejska. W ubiegłym roku przeprowadziła w rejonie bulwarów ponad 2 tys. interwencji, w tym już ponad 1100.
Jarek Strzeboński