Lekarze bez klauzuli sumienia? Tego chcą krakowscy politycy

Musisz przeczytać

Radni miejscy: Łukasz Gibała i  Domink Jąskowiec oraz posłanka Daria Gosek-Popiołek chcą utworzenie w Krakowie miejsca,  w których mieszkanki Krakowa będą mogły  skorzystać z usług medycznych bez obaw, że ginekolog powoła się na klauzulę sumienia i odmówi im należnej pomocy.

 – Wraz z radnym Dominik Jaśkowiec Radny Krakowa, przy wsparciu posłanki Daria Gosek-Popiołek, postulujemy utworzenie w Krakowie miejsca, w którym w dowolnej chwili, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, będzie można bezpłatnie uzyskać poradę lekarską w zakresie zdrowia intymnego od lekarzy bez klauzuli sumienia  – mówił podczas konferencji prasowe przed Urzędem Miasta radny Łukasz Gibała. 

Punkt byłby czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę, z pomocy specjalistów można by było skorzystać bez żadnych warunków wstępnych i barier. Jak podkreśla radny Dominik Jaśkowiec podobne placówki istnieją już w innych miastach – Takie placówki działają  już  Warszawie i Poznaniu. Teraz czas na Kraków – dodaje Jaśkowiec. 

Od 2020 roku w Warszawie w  miejskich szpitalach jest dostępny ginekolog, który po konsultacji przepisze pacjentce receptę na tabletki antykoncepcji awaryjnej (tzw. tabletki „dzień po”) bądź udzieli innej porady. Obecnie w stolicy znajduje się sześć szpitali o profilu ginekologiczno-położnyczym (lub posiadających takie oddziały), gdzie kobiety mogą umówić wizytę bez „klauzuli sumienia”. Dodatkowo – zgodnie z obietnicą prezydenta Trzaskowskiego – w dwóch warszawskich szpitalach  uruchomiono gabinety, które są przystosowane do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i wolne od klauzuli sumienia, a także działają w trybie awaryjnym. To oznacza, że lekarze i lekarki pełnią tam dyżury również poza standardowymi godzinami funkcjonowania większości przyszpitalnych przychodni – od 15 do 7 rano oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Poznaniu. Władze stolicy Wielkopolski zaproponowały mieszkankom Poznania możliwość bezpłatnej pomocy ginekologicznej przez całą dobę, bez obaw o to, że specjaliści nie będą chcieli im pomóc, powołując się na klauzulę sumienia. Punkt działa od października 2018 . Powstanie placówki było jedną z obietnic wyborczych starającego się  o reelekcję prezydenta Jacka Jaśkowiaka.  W placówce nie tylko uzyskać można recepty, ale także konsultacje, porady, skierowania na badania diagnostyczne, zrobić badanie usg. Całodobowo, siedem dni w tygodniu, a przede wszystkim — za darmo.

 

Jarek Strzeboński

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca