Ma 33 metry i pachnie świeżością. Pierwszy ″Lajkonik″ już w Krakowie

No cześć! Pierwszy z pięćdziesięciu nowych tramwajów, które wkrótce będą jeździć po ulicach Krakowa, jest już w naszym mieście.

Zgodnie z planem pierwsze tramwaje miały być dostarczone przez firmę Stadler w styczniu przyszłego roku, ale jak widać tym razem zamówienie udało się zrealizować przed czasem. Pierwszy tramwaj jest już w Krakowie i wkrótce zobaczymy go na szynach.

Pierwszy Lajkonik juz w Krakowie 🙂

Posted by Platforma Komunikacyjna Krakowa – PKK on Thursday, December 12, 2019

 

Pachnący świeżością ″Lajkonik″ trafił do Krakowa w ramach kontraktu, który obejmuje dostawę 50 nowych niskopodłogowych tramwajów. Będą one mieć długość 33,4 metra. Zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu.

W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. W środku znajdą się także automaty biletowe, w których pasażerowie za bilet zapłacą nie tylko monetami, ale także kartą płatniczą. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji będą porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.

Warto także podkreślić, że dwa tramwaje z tej dostawy będą jako pierwsze w Krakowie wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości).

Najnowsze

Co w Krakowie