Magistrat uwzględni postulaty mieszkańców ws. tramwaju do Mistrzejowic

Prezydent Krakowa zadeklarował w czwartek, że w ciągu miesiąca zostaną podjęte ostateczne decyzje w zakresie możliwości uwzględnienia postulatów mieszkańców w sprawie linii tramwajowej do Mistrzejowic.

Tymczasem magistrat informuje, że 3 lipca rozpoczną się pierwsze prace przygotowawcze związane z przebudową infrastruktury technicznej oraz budową linii tramwajowej. Na początek będą prowadzone na terenach, które nie wzbudzały kontrowersji i nie są objęte analizą możliwych korekt projektowych.

Chodzi głównie o wycinkę drzew. Ostatnio mieszkańcy Prądnika Czerwonego kilkukrotnie protestowali przeciwko wycięciu 1059 drzew pod budowę linii tramwajowej, m.in. tuż przed ceremonią otwarcia Igrzysk Europejskich pod stadionem Wisły Kraków.

Na razie mimo miejskich konsultacji nie wypracowano konsensusu. Nie chodzi tylko o wycinkę, ale też np. mieszkańcy Prądnika Czerwonego Wschód jak i Mistrzejowic liczą na wprowadzenie prawoskrętu z ulicy Dobrego Pasterza na ulicę Bora-Komorowskiego (w sąsiedztwie osiedla Oświecenia). Dzięki temu ulice Dobrego Pasterza, Lublańska zostanie zdecydowanie odciążona z ruchu samochodowego.

Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje też m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” oraz infrastruktury towarzyszącej.

Mimo to prace ruszają. „W najbliższych tygodniach działania będą obejmować przede wszystkim przygotowanie terenu oraz realizację robót ziemnych związanych z przebudową infrastruktury podziemnej. Prace te będą się wiązały również z wycinką drzew na obszarach, które kolidują z planowanymi nowymi trasami tej infrastruktury. Będą one prowadzone w taki sposób, aby ominąć drzewa oraz krzewy, które zlokalizowane są na terenach, na których analizowana jest możliwość wprowadzenia zmian, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców” – czytamy na oficjalnej stronie miasta. 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie