Małopolski sejmik dofinansował budowę cmentarza w gminie Beaty Szydło

200 tysięcy złotych z budżetu województwa małopolskiego to kwota na dofinansowanie budowy cmentarza komunalnego w gminie Brzeszcze. Tam mieszka była premier Beata Szydło. O zgodę na dofinansowanie prosiła radnych sejmiku Iwona Gibas (PiS) z zarządu województwa, mieszkanka gmina Brzeszcz i wieloletnia współpracowniczka Beaty Szydło.

Na wątpliwości w tej sprawie zwrócił uwagę radny Platformy Obywatelskiej Krzysztof Nowak. Pytał, czy od dziś sejmik będzie dofinansowywał każdy wniosek o budowę cmentarza komunalnego w Małopolsce. Zasugerował, że gmina Brzeszcze została potraktowana przez zarząd województwa lepiej niż inne ze względu na to, że mieszka tam Beata Szydło, była premier i obecna europosłanka.

Iwona Gibas nie odpowiedziała wprost na pytanie radnego Nowaka. Podkreślała zasługi Beata Szydło. Tłumaczyła, że cmentarz w Brzeszczach leży przy drodze wojewódzkiej, jego nowa część znajduje się po drugiej stronie drogi, więc budowa powoduje ogromne utrudnienia komunikacyjne. Argumentem za pomocą dla gminy Brzeszcze ma być też to, że przy okazji rozbudowy cmentarza zostanie przeniesiona zabytkowa kapliczka. – Jest w niewłaściwym miejscu, jest ochlapywana przez przejeżdżające drogą wojewódzką samochody – mówiła Iwona Gibas. Zapewniała, że wszystkie gminy w Małopolsce traktuje jednakowo i uchwała o pomocy dla Brzeszcz nie ma nic wspólnego z tym, że mieszka tam ona sama czy Beata Szydło.

– To załatwienie problemu trochę po kumotersku – stwierdził poprzedni marszałek województwa Jacek Krupa (PO). Jego zdaniem, jeśli już samorząd województwa miałby pomagać przy takich inwestycjach, to należy wprowadzić rozwiązanie systemowe – dla wszystkich.

– Samorząd województwa ma największe możliwości wspierania innych samorządów w trudnej sytuacji. Robimy to od lat – albo z własnej inicjatywy, albo na wniosek gminy. Pomagaliśmy innym gminom, pomagaliśmy Podkarpaciu po burzach – mówił marszałek Witold Kozłowski (PiS). Jego zdaniem samorząd małopolski właśnie działa systemowo. – Tam (w Brzeszczach – red) jest uzasadnienie wydatkowania tej kwoty, by rozwiązać problemy komunikacyjne powstałe przy cmentarzu – stwierdził marszałek Kozłowski. I złożył wniosek o zamknięcie dyskusji. Nie poddano go pod głosowanie, bo już nikt nie chciał zabierać głosu.

Za przekazaniem pieniędzy gminie Brzeszcze na dokończenie rozbudowy cmentarza było 20 radnych, przeciw 4, 4 się wstrzymało, 11 nie głosowało.

Koszt rozbudowy cmentarza w Brzeszczach to ok. 21 mln złotych, ale na pierwszy etap inwestycji potrzeba 4,5 mln złotych. Gminie zabrakło na ten etap ok. 600 tys. zł. Sejmik przekazał 200 tys. złotych. Dzięki pierwszemu etapowi inwestycji powstanie tylko 41 miejsc do pochówku i kolumbarium, a także parking i zjazd z drogi wojewódzkiej.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie