Małopolskie Centrum Nauki. Wkrótce ruszy budowa. Nie wszyscy są zachwyceni

Musisz przeczytać

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Małopolskiego Centrum Nauki. Władze Cogiteonu właśnie ogłosiły przetarg, który wyłoni wykonawcę obiektu. Ale nie wszyscy są entuzjastycznie nastawieni do tej inwestycji.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to jedna z najważniejszych inwestycji Urzędu Marszałkowskiego. Kraków ma zyskać obiekt wzorowany na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, choć w bardzo zmodyfikowanej formule. W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca około 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni.

Kultura zamiast bloków

– Cogiteon będzie miejscem absolutnie innowacyjnym dla dzieci i młodzieży. Instytucją kultury w nowoczesnym wymiarze, dostosowaną do potrzeb i możliwości młodego pokolenia – przekonuje marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. A Urząd Marszałkowski komunikat o przetargu na budowę Małopolskiego Centrum Nauki zatytułował „Instytucja kultury zamiast osiedla czy kolejnego biurowca”.

Tego entuzjazmu nie podziela kilka tysięcy osób, które protestują przeciwko budowie drogi dojazdowej do nowego obiektu. Zaplanowano ją nie od strony ul. Bora Komorowskiego, ale wewnątrz obszaru, co – według protestujących -otworzy drogę do zabudowy tych terenów.

– Obecna sytuacja jest taka, że jeżeli na lotnisku powstanie Cogiteon – to w pakiecie z kontrowersyjną drogą i totalną zabudową zielonych terenów. Budowa Małopolskiego Centrum Nauki w tym miejscu oznacza wyrok śmierci na całe lotnisko, które będzie wyglądać dokładnie tak, jak po drugiej stronie pasa startowego – przekonywał już kilka tygodni temu Kuba Łoginow, jeden z inicjatorów utworzenia „Krakowskiego Central Parku” w Czyżynach. Pod petycja w tej sprawie i budową podziemnego układu drogowego chroniącego ten obszar podpisało się pond 5 tys. osób.

Urząd Marszałkowski zapewnia, że budowa nie naruszy pobliskiego zabytkowego, betonowego pasa startowego z 1943 roku, lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny

Spacer po zielonym dachu

Budynek Cogiteonu ma być innowacyjny. Na jego dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw., wielkością odpowiadający niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata.

Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne. „Cały teren zielony będzie miał powierzchnię dwa razy większą od krakowskiego Parku Strzeleckiego i – co ważne – będzie dostępny bezpłatnie” – podkreślają urzędnicy marszałka.

Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii, którą mamy pod nogami. Pompy ciepła pomogą w lecie chłodzić obiekt, a w zimie dodatkowo go ogrzewać. Dzięki temu dużo mniejsza ilość dwutlenku węgla trafi do atmosfery, a centrum będzie tańsze w utrzymaniu. Dodatkowo nowoczesny system BMS pozwoli na optymalne wykorzystanie energii.

Jak zapewniają urzędnicy, przy projektowaniu architekci uwzględnili kanał przewietrzania miasta. Zaplanowany obiekt ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Opływowy kształt sprawi, że powietrze będzie swobodnie przepływać. Projekt powstał w efekcie konkursu architektonicznego, rozstrzygniętego w lutym 2018. Wygrała go wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner. – Od dwóch lat trwały intensywne prace, których efektem jest 50 segregatorów dokumentacji projektowej – przypomina Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca