Mapa wycinek w internecie, informacja o każdym drzewie na Facebooku – to „tylko” wskazówki komisji

Fot. pixabay

Będzie nowa odsłona wojny o wycinki drzew w Krakowie, a właściwie informowanie o nich. Komisja Kształtowania Środowiska chce szerszego informowania mieszkańców o wycinanych drzewach. Komisja domaga się internetowej mapy planowanych wycinek, zapowiedzi w mediach społecznościowych o drzewach przeznaczonych pod piłę, a także tabliczek z informacją pod samym drzewem na 7 dni przed jego wycięciem.

Radni dostali właśnie projekt uchwały w sprawie ustalenie kierunków działań dla prezydenta miasta dotyczących „wprowadzenia systemu informowania mieszkańców o wycinkach drzew”. Magistrat informuje o takich decyzjach, ale Komisja Kształtowania Środowiska uznała, że informacja dla mieszkańców powinna być bardziej dostępna. To właśnie ta komisja Rady Miasta inicjuje projekt uchwały o nowych zasadach informowania o wycinkach, ale pomysł wyszedł od radnych klubu Kraków dla Mieszkańców, którzy mocno krytykowali głośną ostatnio wycinkę na bulwarach wiślanych.

Czego chce komisja?

Jej zdaniem trzeba wprowadzić „przejrzysty system informowania mieszkańców Krakowa o wszystkich wycinkach drzew” rosnących na terenach gminnych. Temu ma służyć mapa wycinek, która powinna się znaleźć na portalu miejskim krakow.pl. Wzorem ma być warszawska mapa i tamtejszy system informacji „Wiem o wycince”.

Ale to nie wszystko. „Należy informować o planowanych wycinkach w miejskich kanałach informacyjnych, w tym szczególnie w social mediach” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. To oznaczałoby, że o każdym drzewie przeznaczonym pod topór magistrat musiałby informować na swoim Facebooku i Twitterze.

I to jeszcze nie wszystko. Komisja chce, by przy każdym drzewie do wycięcia stanęły plansze informacyjne. Tabliczki z odesłaniem do stron internetowej, gdzie znajdą się wszystkie szczegóły (termin wycinki, jej uzasadnienie, itp.), powinny się pojawić na tydzień przed pójściem pił w ruch. I powinny tam pozostać tydzień o zniknięciu drzewa.

Jak jest teraz

Obecnie w Biuletynie Informacji Publicznej na bieżąco publikowane są obwieszczenia o wydaniu zgody na wycinkę. Dzisiaj (wtorek, 3 listopada) można tam znaleźć obwieszczenie dotyczące wycinek przy ul. Lubostroń 7A, 7B, Komandosów 3, 12, 27, Słomianej 25, 27, Kasztelańskiej, Odrzańskiej 2, 4, 6, 8 oraz Cegielnianej 26.

W BIP publikowane są także informacje o planowanych wycinkach w każdym miesiącu, ale nie są one zbyt eksponowane.

Nawet jeśli Rada Miasta przyjmie uchwałę autorstwa Komisji Kształtowania Środowiska, prezydent i jego urzędnicy nie będą musieli zrealizować wszystkich postulatów radnych. Uchwała kierunkowa to bowiem tylko wytyczne, wskazówki, zalecenia.

Grzegorz Skowron

Zobacz także