Jezuita zastraszał i zmuszał zakonnice do współżycia. Jego mozaiki zdobią sanktuarium Świętego Jana Pawła II

Jezuici przepraszają za zakonnika, który został ekskomunikowany, bo zastraszał i zmuszał do współżycia zakonnice. Chodzi o Marko Rupnika. To teolog i artysta, a jego mozaiki zdobią wiele kościołów, m.in. sanktuarium im. św. Jana Pawła II w Krakowie.

Oświadczenie z przeprosinami Jezuici ze Słowenii opublikowali 6 stycznia 2023 roku. „Nie potrafiliśmy wysłuchać ofiar i podjąć odpowiednich działań, aby wyjaśnić sprawy i położyć kres cierpieniom skrzywdzonych przez ks. Rupnika kobiet. W pełni akceptujemy i rozumiemy oburzenie, złość i rozczarowanie ofiar oraz ich bliskich” został ekskomunikowany 15 grudnia 2022 roku. Włoskiej gazeta „Domani”, podała, że zakonnik dopuszczał się nadużyć, miał zastraszać zakonnice i zmuszać je do współżycia seksualnego. „Nie potrafiliśmy wysłuchać ofiar i podjąć odpowiednich działań, aby wyjaśnić sprawy i położyć kres cierpieniom skrzywdzonych przez ks. Rupnika kobiet. W pełni akceptujemy i rozumiemy oburzenie, złość i rozczarowanie ofiar oraz ich bliskich” – czytamy w oświadczeniu jezuitów, które publikuje więź.pl.

Marko Rupnik to teolog i artysta. Jeszcze do niedawna uważany był za guru mozaiki sakralnej. Jego prace zdobią kościoły na całym świecie, w tym sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. „Dekoracje ścienne świątyni wykonane zostały w technice mozaiki. Ich autorem jest o. Marko Rupnik SJ, ceniony na świecie artysta, twórca mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech, czy w bazylice Trójcy Przenajświętszej w Fatimie” – to fragment z opisu sanktuarium św. Jana Pawła II na stronie santojp2.pl (to Małopolski Serwis Informacyjny Dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II).

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie