Miasto nie wydzierżawi Parku Jalu Kurka od Salwatorianów

Park Jalu Kurka nie będzie dzierżawiony od Salwatorianów. Miasto chce go odkupić od zakonników. Ale na transakcję trzeba jeszcze poczekać.

Obietnice szybkiego otwarcia i udostępnienia mieszkańcom Parku Jalu Kurka były już kilka razy składane. I tyle samo razy okazywało się, że brama do parku wciąż pozostanie zamknięta. I nadal tak będzie, bo miasto zrezygnowało już z planów dzierżawy parku. Wciąż aktualne są plany zakupu nieruchomości, ale na ich realizację trzeba jeszcze poczekać.

O losy Parku Jalu Kurka pytał prezydenta Krakowa radny miejski i przewodniczący dzielnicy I Tomasz Daros. Radny chciał się m.in. dowiedzieć, na jakim etapie są rozmowy z Salwatorianami, właścicielami terenu, na temat jego dzierżawy. „…Dotychczas nie zostało zawarte porozumienie z Salwatorianami na wydzierżawienie gruntów. Na obecnym etapie prowadzonego postępowania, właściwszym rozwiązaniem jest nabycie przedmiotowych nieruchomości, niż ich wydzierżawienie” – czytamy w odpowiedzi prezydenta.

Park Jalu Kurka

Zdjęcie 1 z 13

Na to nabycie trzeba poczekać. Po pierwsze zakonnicy czekają na interpretację Ministerstwa Finansów w sprawie podatku Vat od transakcji, która ma być zawarta z miastem. Salwatorianie czekają także na zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział nieruchomości, co oznaczałoby odkupienie przez miasto tylko parku, bez Pałacu Tarnowskich. Do tego Ministerstwo Finansów wciąż prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie przejścia z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa udziału w wysokości jednej trzeciej przedmiotowej nieruchomości. Minister finansów nadesłał kolejne zawiadomienie o przedłużeniu postępowania do 31 marca 2022 r.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie