Mieszkańcy alarmują: ta droga jest za wąska na autobus!

Musisz przeczytać

Mieszkańcy ulicy na Błonie alarmują, że pomysł aby autobusy komunikacji miejskiej miały jeździć tutaj na czas remontu sąsiednich ulic jest zły. Zwracają uwagę: droga jest wąska. – Tutaj jest osiedle domków jednorodzinnych. Powinno być przede wszystkim bezpiecznie. Biegają dzieci, chodzą osoby starsze. Często jezdnią, bo do tej pory po jednej stronie nie ma chodnika – wyjaśniają. Urzędnicy nie podjęli jeszcze decyzji co dalej, tymczasem remont pobliskiej ulicy Królowej Jadwigi, której objazdem ma być ulica na Błonie, ma się zacząć w połowie września.

Pomysł poprowadzenia linii autobusowej przez ulice Na Błonie pojawił się w związku zaplanowanym remontem odcinka ulicy Królowej Jadwigi pomiędzy ulicami 28 lipca 1943 a Robla. Plany urzędników zakładają całkowite zamknięcie ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej na tym odcinku. To oznacza brak dojazdu dla mieszkańców części Woli Justowskiej, Zakamycza i Chełmu. Aby temu zaradzić, cześć ruchu ma zostać przekierowana na ulice Na Błonie, w tym komunikacja miejska.

fot. ZDMK (projekt zmian w organizacji ruchu na czas remontu ulicy Królowej Jadwigi)

Podczas ostatniego spotkania urzędników z mieszkańcami  dotyczącym remontu ulicy Królowej Jadwigi mieszkańcy wyrażali obawy, że dojdzie do chaosu i paraliżu komunikacyjnego w dzielnicy. Z kolei przedsiębiorcy boją się utraty klientów, a co za tym idzie wpływów. Skrajne emocje wywołał pomysł poprowadzenia komunikacji miejskiej ulicą Na Błonie.

-Rozważamy wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Na Błonie na odcinku od ulicy Zarzecze do ulicy Hamernia oraz sygnalizacji świetlnej sterującej ruchem na moście na Rudawie w ciągu ulic Zakliki z Mydlnik – zaznaczył Łukasz Franek z Zarządu Transportu Publicznego. 

To wywołało sprzeciw mieszkańców ulicy Na Błonie , którzy podkreślają, ze ulica nie ma pobocza ani chodnika, auta nie mogą się na niej wyminąć, a obok chodzą piesi, w tym dzieci do szkoły – Nie wyobrażamy sobie  jak autobusy miałyby jeździć tak wąską drogą – mówią. Zarząd Transportu Publicznego wstępnie zaplanował poprowadzenie ulicą lini tymczasowej nr 702. Autobusy miałby co 10 minut przejeżdżać przez Chełm, ulicą Podłużną, Zakliki, Balicką i dalej jednokierunkową ul. Na Błonie, Jesionową do ul. Królowej Jadwigi. 

fot. ZTP

Miasto zaznacza, że w ten rejon mają być skierowane najmniejsze autobusy ale jak podkreślają urzędnicy, trwają poszukiwania odpowiednich pojazdów. 

Do sprawy odnieśli się również przedstawiciele dzielnicy Bronowice, którzy wyrażają zaniepokojenie planowanym rozwiązaniem.

 – Ulica Na Błonie stanowi główne połączenie Bronowic i Zwierzyńca, ogromne natężenie ruchu na tej ulicy powoduje, że jakakolwiek zmiana organizacji ruchu wpłynie na płynność poruszania się w całej zachodniej części miasta –  mówi radny Dzielnicy VI Bronowice Michał Płaza i zaznacza, że mieszkańcy i przedsiębiorcy, których maja dotknąć zmiany nie znają żadnych szczegółów.  

 – Rada Dzielnicy VI Bronowice nie została poinformowana o planowanych zmianach. Mieszkańcy i przedsiębiorcy z naszej dzielnicy  poza ogólnymi informacjami – nie znają żadnych szczegółów  – mówi radny i wylicza problemy i pytania, na które urzędnicy nie udzielili jeszcze odpowiedzi –  Mieszkańcy ul. Na Błonie i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność nie  zostali poinformowani o planowanym wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego (od Bronowic w stronę Woli Justowskiej).Nie wiemy czy ruch dwukierunkowy będzie możliwy dla właścicieli posesji? Nie zostaliśmy poinformowani kiedy dokładnie planowane jest wprowadzenie zmian oraz jak długo nowa organizacja ruchu będzie funkcjonować? Czy zmiany będą dotyczyć też rowerzystów? Czy poruszanie się rowerem wzdłuż ul. Na Błonie od wałów Rudawy do Osiedla Widok będzie możliwe? – wylicza  Michał Płaza.

Jednym z pomysłów urzędników aby poprowadzić komunikacje miejska ulica na Błonie była konieczność zapewnienia dojazdu uczniów do pobliskiej szkoły nr 153.  Jak poinformował  wiceprezydent Andrzej Kulig, miasto rozważa wprowadzenie specjalnego autobusu dla uczniów, którzy muszą dojechać do szkół zlokalizowanych w Bronowicach, a ulice Na Błonie oraz Zakliki z Mydlnik są jedyną w tym momencie alternatywą do dojazdu.
– Chcemy aby taki autobus został tam skierowany i był dedykowany tylko dla uczniów okolicznych szkół – powiedział Andrzej Kulig.

Michał Plaza zwraca uwagę, że o planowanych zmianach nie została poinformowana szkoła oraz dalej nie wiadomo, gdzie zostanie zlokalizowany przystanek dla dzieci ze szkoły –  Nie wiemy, czy szkoła podstawowa przy ul. Na Błonie otrzyma z wyprzedzeniem informację o zmianach? Brak jest również informacji czy zaplanowano przystanek nowej jednokierunkowej linii autobusowej nr 702 tuż przy szkole, aby umożliwić dzieciom z okolicy bezpieczne dotarcie do placówki? – podkreśla radny.

fot. KRKNews

Urząd Miasta po spotkaniu z mieszkańcami Woli Justowskiej zaplanował również spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Bronowice. Spotkanie odbędzie się 13 września (wtorek) o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 153 na ul. Na Błonie 15 d. 

 – Odnoszę wrażenie, że odpowiedzialne za planowanie tego typu inwestycji jednostki miejskie nie są przygotowane na to, co nastąpi – podsumowuje radny Michał Płaza

(Jarek Strzeboński)

 

 

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca