Mieszkańcy Krakowa czekali na to latami. Pierwszy przejazd tramwaju na Górkę Narodową za nami (VIDEO)

Od poniedziałku 4 września funkcjonować będzie nowa trasa tramwajowa do Górki Narodowej. Po trzech latach od rozpoczęcia budowy, wczoraj wieczorem po nowej trasie przejechał pierwszy skład.  Na razie był to przejazd testowy.

Mieszkańcy północnej części Krakowa wiele lat czekali na możliwość dojazdu do centrum za pomocą tramwaju. Wiecznie zatłoczone autobusy i ogromne korki do tej pory pozostają zmorą krakowian mieszkających przy północnej granicy miasta. Do osiedli w tym rejonie miasta, które zamieszkuje obecnie kilkanaście tysięcy mieszkańców, można było do tej pory dojechać jedynie autobusem, samochodem lub rowerem. Te problemy już niedługo mogą odejść w zapomnienie. 

Wczoraj późnym wieczorem odbył się pierwszy próbny przejazd. Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich odpowiedzialny za budowę linii tramwajowej, próbne przejazdy miały na celu sprawdzenie przede torowiska. „Wczorajsze próby wyszły pozytywnie, więc wszystko wskazuje na to, że 4 września tramwaje rozpoczną już regularne kursy. Jeszcze w tym tygodniu będą odbywały się techniczne przejazdy różnymi pojazdami tak, aby przetestować i sprawdzić torowisko różnym taborem” – informuje Jan Machowski z ZIM.

Nowa linia tramwajowa rozpoczyna swój bieg od istniejącej pętli Krowodrza Górka, u zbiegu ul. Bratysławskiej, dr. Twardego i Wybickiego. Linia prowadzi następnie na północ przez ulice takie jak: Pachońskiego, Siewną, Bociana, Kuźnicy Kołłątajowskiej i Banacha, a finalnie do powstającej na Górce Narodowej pętli autobusowo-tramwajowej

Przewóz pasażerów nie będzie jeszcze odbywał się na całej trasie, przystankiem końcowym zostanie ten przy ul. Banacha. Na samej końcówce trasy roboty wykończeniowe przy budowie pętli, terminala autobusowego i parkingu P+R będą trwały nadal. Zakończenie całej inwestycji i oddanie do użytku wszystkich jej elementów planowane jest na przełom listopada i grudnia.

Jak deklaruje Zarząd Transportu Publicznego na nowa trasę zostaną  skierowane linie nr 18 i 50. Wszystkie linie  będą kursować według zwykłych częstotliwości co: 5, 7.5 lub 15 minut. Na nowej trasie kursować będą tramwaje, które jeździły już do tej pory po Krakowie – popularne niskopodłogowe „Lajkoniki” szwajcarskiego producenta Stadler, a także należące do najdłuższych tramwajów w Polsce „Krakowiaki” produkowane przez bydgoską fabrykę PESA Bydgoszcz SA. Według szacunków ZTP Kraków przejazd na nowo wybudowanej trasie będzie zajmował 12 minut, natomiast z pętli Górka Narodowa do pętli na Kurdwanowie ponad 45 minut. Do Borku Fałęckiego będzie można dostać się w niecałą godzinę. Łącznie na trakcie tramwajowym z rejonu Górki Narodowej, co 3 minuty będzie wyjeżdżał tramwaj w kierunku Centrum Krakowa. Oznacza to, że średnio 20 tramwajów na godzinę będzie przejeżdżało odcinkiem Krowodrza Górka – Górka Narodowa.

Trasa nowego tramwaju liczy  łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstały  23 perony tramwajowe. Wbudowano  siedem obiektów inżynierskich, ponad 60 proc. torowiska będzie zielona. W ramach projektu powstał też nowy układ drogowy o charakterze osiedlowym.

Jarek Strzeboński

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie