Mieszkańcy mówią „nie” wydłużaniu terminu na likwidację kopciuchów

Koniec konsultacji społecznych w sprawie zmiany uchwały antysmogowej. Większość jej uczestników wypowiedziała się przeciwko przesunięciu terminu likwidacji kopciuchów. Urząd Marszałkowski nie ujawnia jeszcze wyników konsultacji, ale według nieoficjalnych informacji, 70 proc. głosów to sprzeciw dla wydłużania czasu na likwidację kopciuchów.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany uchwały antysmogowej dla Małopolski. Projekt tej uchwały zakłada przesunięcie terminu likwidacji bezklasowych pieców węglowych o rok. Kopciuchy miałaby zniknąć z całej Małopolski do końca 2023 roku, a nie – jak przewiduje obecnie obowiązująca uchwała antysmogowa – do końca tego roku. Sejmik ma się zająć uchwałą pod koniec września.

Już wiadomo, że większość mieszkańców uczestniczących w konsultacjach opowiedziała się przeciwko zmianom uchwały antysmogowej. Ale Urząd Marszałkowski na razie nie chce ujawnić danych na ten temat. Jak tłumaczył na poniedziałkowej sesji sejmiku marszałek małopolski Witold Kozłowski, wyniki konsultacji zostaną upublicznione, kiedy będą znane także opinie samorządów. A te mają czas na przedstawienie swoich stanowisk do 31 sierpnia. Np., w środę rezolucję sprzeciwiającą się wydłużaniu czasu na likwidację kopciuchów podejmie Rada Miasta Krakowa.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku radny Tadeusz Arkit zarzucił marszałkowski, że niezbyt poważnie traktuje konsultacje przeprowadzone wśród mieszkańców. Radny Arkit przypomniał, że Witold Kozłowski w rozmowie z RMF nazwał te konsultacje ankietą internetową. Marszałek Kozłowski w odpowiedzi zapewnił, że konsultacje traktuje poważnie, ale nie zaprzeczył swojej wypowiedzi. Zaznaczył tylko, że dziennikarze różne zadają pytania i potem różnie opisują odpowiedzi, jakie padają na te pytania.

Z kolei radny Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek odpowiedzialny za walkę ze smogiem, twierdzi, że władze województwa otrzymały ostrzeżenie Komisji Europejskiej przed zmianami uchwały antysmogowej. Miało się ono znaleźć w uwagach do nowego unijnego programu. Radny Urynowicz pytał na sesji marszałka, czy Urząd Marszałkowski odpowiedział na te uwagi. Witold Kozłowski oznajmił, że jeśli radny chce otrzymać odpowiedź, musi się o nią zwrócić na piśmie.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie