Mieszkania na wynajem z wielkiej płyty podrożały o 35 procent

Nie tylko nowe mieszkania na strzeżonych osiedlach są w cenie. Jak wynika z raportu analityków banku PKO BP, wynajem mieszkania z wielkiej płyty jest w naszym mieście droższy o około 35 % w stosunku do zeszłego roku. 

Z analizy ekspertów PKO BP wynika, że w Krakowie w I kwartale 2022 roku wynajem mieszkań zlokalizowanych w blokach z wielkiej płyty oraz budynkach powstałych po 1989 roku podrożał o ok. 35 proc. Przy nowych lokalach (nie starszych niż 5 lat) wzrost cen wyniósł 30 proc. Według analityków to napływ uchodźców spowodował spadek liczby mieszkań na wynajem. W Krakowie  rynek skurczył się o ponad 70 proc., 

W ocenie analityków PKO BP cenowy boom na rynku najmu już niebawem może się zatrzymać. Ciężko jest jednak prognozować spadek popytu, bowiem spora część uchodźców osiedli się Polsce na stałe i właśnie tu będzie chciała wynajmować mieszkania w charakterze długoterminowym.

I ta analiza się sprawdziła ponieważ w najnowszym raporcie  portalu Bankier. pl  to Kraków zanotował najwyższe wzrosty cen najmu ze wszystkich miast w Polsce. Porównując dane z lipca 2022 i 2021, krakowski rynek nieruchomości zanotował największą zmianę cen ofertowych na poziomie +43,4 proc. 

Widać jednak pewne spowolnienie cen. Czerwiec przyniósł wyraźne wyhamowanie tendencji wzrostowej w ujęciu miesięcznym. W Krakowie średnie oczekiwania wynajmujących wzrosły względem maja tylko  0,3 proc. Wyraźniej za to wyhamowały ceny najmu w przypadku  większych mieszkań. Dla mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw średnia cena ofertowa notowana w czerwcu była o 3 proc. niższa niż w maju. 

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie