Można łatwo oddać nieważny głos. Jerzy Muzyk oraz Stanisław Mazur „namieszali”

Nie dziewięciu, ale siedmiu  kandydatów będzie ubiegać się o urząd prezydenta Krakowa. Wczoraj (3 kwietnia) o rezygnacji z kandydowania poinformował  Jerzy Muzyk. Kilka godzin później Stanisław Mazur oświadczył, że się wycofuje. Rezygnujący kandydaci będą jednak na kartach wyborczych, ale głos oddany na nich będzie nieważny.

W środę dwóch kandydatów zrezygnowało z ubiegania się o fotel prezydenta Krakowa. Aktualny wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, ogłaszając rezygnację, równocześnie rekomendował innego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.

Jerzy Muzyk zrezygnuje. „Popieram Andrzeja Kuliga i apeluje o to samo do Stanisława Mazura i Rafała Komarewicza”

Kilka godzin później taką decyzję ogłosił Stanisław Mazur. Jednocześnie poparł posła PO Aleksandra Miszalskiego, z którym buduje sojusz, by zapobiec zwycięstwu kandydata PiS Łukasza Kmity oraz startującego z własnej listy radnego Łukasza Gibały.

Prof. Stanisław Mazur rezygnuje. Poparł Aleksandra Miszalskiego z KO

Mimo że Stanisław Mazur i Jerzy Muzyk rezygnują z prezydentury w Krakowie, to ich nazwiska znajdziemy w niedzielę na kartach. To oznacza, że jeżeli ktoś odda głos na nich swój głos, to głos taki będzie nieważny. Nie ma już bowiem czasu na wydruk nowych kart do głosowania. 

Jak podkreśla krakowski magistrat przepisy nie dopuszczają ingerencji w treść kart do głosowania. W sytuacji rezygnacji kandydata lub jego śmierci, nie dokonuje się modyfikacji w kartach. Informacje obwieszcza się w lokalach obwodowych komisji wyborczych i upublicznia w sposób zwyczajowy w gminie – wyjaśnia urząd miasta. 

Informacje o wycofaniu kandydatur pojawią się m.in. na BIP Miasta Krakowa w zakładce dotyczącej wyborów. Członkowie komisji będą w miarę możliwości informować wyborców o nieważnych kandydaturach.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia.  Kandydatami na urząd prezydenta Krakowa są: poseł Konfederacji Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), radny Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków Dla Mieszkanców), aktywista miejski Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa), poseł PiS Łukasz Kmita (KW PiS), poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga), wiceprezydent Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków „Ku Przyszłości”), poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska).

Partycja Bliska

Gibała i Miszalski spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie?

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie