MPK chce powiększyć swój park maszyn o kolejnych 50 „elektryków”

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ogłosiło przetarg na dostawę 50 nowych, przegubowych autobusów elektrycznych. Przewoźnik chce zrealizować zadanie dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Jeżeli opracowany przez MPK SA wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca przyszłego roku.

Standard nowych „elektryków” nie będzie odbiegać od tego, do którego zdążyli się już przyzwyczaić pasażerowie. Znajdziemy w nich klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Choć do realizacji zadania pozostało jeszcze trochę czasu, to przewoźnik już wie, na które trasy wyruszą nowe autobusy.

– Będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza – wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.

Wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych krakowskie MPK złożyło w styczniu tego roku. Przewoźnik bierze udział w naborze do konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jak się okazuje, polityka antysmogowa miasta, w tym wprowadzony niedawno zakaz używania paliw stałych może mieć znaczący wpływ na rozstrzygnięcie konkursu. – Miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę, mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem, mogą otrzymać dodatkowe punkty – tłumaczy Marek Gancarczyk.

Najnowsze

Co w Krakowie