Trwa budowa nowego hangaru „Heksagon” na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W tym tygodniu na jego szczycie zamontowano kratownice łukowa – charakterystyczny element konstrukcji hangaru. Zakończenie budowy planowane jest do końca grudnia 2024 roku.
W nowym hangarze znajdzie się miejsce dla 40 statków powietrznych, w tym szybowców. Hala ekspozycyjna będzie mieć powierzchnie 2613 metrów kwadratowych z antresolą 665 kwadratowych dla wystawy pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne” o roli i osiągnięciach lotnictwa cywilnego w Polsce.
Projekt „Heksagon” nawiązuje do historycznych planów rozwoju lotniska i do dawnego Hangaru nr 5, zniszczonego przez Niemców wycofujących się z Krakowa w styczniu 1945 roku. Celem inwestycji jest wzmocnienie infrastruktury Muzeum i wyeksponowanie blisko 40 unikatowych statków powietrznych, w tym szybowców. Powstanie hala ekspozycyjna o powierzchni 2613 m2 z antresolą 665 m2 dla wystawy pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne” o roli i osiągnięciach lotnictwa cywilnego w Polsce.
W planowanej wystawy jest szybownictwo i lotnictwo sportowe od lat 30. po lata 90. XX wieku. Na ekspozycji pojawi się ok. 40 obiektów wielkoskalowych: szybowców i samolotów. Wystawa uzupełniona będzie didaskaliami w postaci instalacji scenograficznych, obiektów i ekspozytorów edukacyjnych, tablic i opisów – również w formie interaktywnej. W projekcie znajduje się także szczególna atrakcja multimedialna: symulator lotu szybowcem oraz symulator lotu lotnią.
Układ oraz sposób eksponowania statków powietrznych będzie nawiązywał do tendencji ekspozycyjnych z lat 20. XX wieku. W wyniku tego zabiegu uwaga zwiedzających skoncentruje się na unikatowych, odrestaurowanych szybowcach.
Nowy hangar muzealny ma być gotowy do grudnia 2024 roku. Łączny koszt budowy z obsługą oszacowano na 24,6 mln zł, z czego ponad 21,4 mln zł to środki pozyskane w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty pokryje Województwo Małopolskie.
Patrycja Bliska
„Rzeź” drzew pod budowę ścieżki rowerowej na Al. 29 listopada. Mieszkańcy oburzeni działaniami ZDMK