Kolejna legenda Piwnicy pod Baranami ma swój skwer na krakowskich Plantach [zdjęcia]

Mieczysław Święcicki, zwany Księciem Nastroju, ma swój skwer na krakowskich Plantach. To trzeci artysta Piwnicy pod Baranami, który ma swój skwer na Plantach. Skwer Mieczysława Święcickiego znajduje się między ulicami Św. Anny a Szewską.

Otwarcie skweru Mieczysława Święcickiego

Zdjęcie 1 z 30

Uroczyste otwarcie skweru Mieczysława Święcickiego odbyło się w samo południe w sobotę, 22 października 2022 roku. Skwer otworzyli dyrektor Piwnicy pod Baranami – Bogdan Micek oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, pan Robert Piaskowski!

Z wnioskiem o upamiętnienie w przestrzeni publicznej Mieczysława Święcickiego wystąpiła Pani Romualda Krajewska (siostra Mieczysława Święcickiego). Wniosek uzyskał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Rada i Zarząd Dzielnicy I Stare Miasto został poinformowany o decyzji ww. Zespołu pismem z dnia 12 lipca 2022 r. celem zaopiniowania proponowanego patrona oraz miejsca uhonorowania. Mieczysław Święcicki uzyskał pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej.

Mieczysław Święcicki (ur. 27 marca 1936 r. w Sokalu, zm. 5 lutego 2018 r. w Krakowie) – nazywany „Księciem Nastroju”, polski piosenkarz oraz aktor, reżyser, członek i współzałożyciel kabaretu literackiego „Piwnica pod Baranami” (1956 r.). Ukończył Technikum Budowlane w Jarosławiu a następnie wydział wokalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Debiutował w Piwnicy pod Baranami w 1956 r. w programie „Jezioro trzech wieszczek”. Później grał w Teatrze Starym, Teatrze Rapsodycznym, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatrze 38. Po czterdziestopięcioleciu Piwnicy pod Baranami, wrócił do kabaretu z którym związany był aż do śmierci. W 1963 r. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie” (sł. Antoni Słonimski). Był znanym wykonawcą starych romansów cygańskich i rosyjskich, głównie z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego. Wspominał początki Piwnicy pod Baranami w filmie z cyklu „Rozmowy z Piotrem” Wojciecha Morka z 2011 r. W ostatnich latach życia zmagał się z chorobą serca, pomimo tego nie rezygnował z występów. W 2014 r przeszedł poważną operację. Zmarł nagle, po tym gdy zasłabł na jednej z ulic Krakowa, wracając do domu. Po raz ostatni wystąpił na scenie dzień przed śmiercią, podczas uroczystej kolacji upamiętniającej Roberta Burnsa. W 2016 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Pogrzeb artysty odbył się 15 lutego 2018 r.. Po mszy świętej w Kościele Mariackim został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

A tak otwarcie skweru Mieczysława Święcickiego zapowiadała sama Piwnica pod Baranami: „Na krakowskich Plantach zaczęła się artystyczna kariera Mieczysława Święcickiego. I tam też jego życie się skończyło…” „Jesienią 1958 roku [do Piwnicy pod Baranami] przybył nowy artysta, Mietek Święcicki, przyszły Książę Nastroju. Zjechał do Krakowa, by zrobić karierę na miarę Maurice’a Chevaliera, chodził po Plantach w słomkowym kapeluszu i popielatym garniturze w niebieskie paseczki. Któregoś dnia zaczepił Piotra [Skrzyneckiego] i zaproponował mu swój występ w Piwnicy.” – pisała w książce „Piwnica pod Baranami czyli koncert ambitnych samouków” Joanna Olczak Ronikier.

Skwer Mieczysława Święcickiego jest trzecim – po skwerze Piotra Skrzyneckiego i Ewy Demarczyk – skwerem poświęconym pamięci Artystów związanych z Piwnicą pod Baranami.

(red) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie