Na Ruczaju powstaje Kampus Jana Pawła II. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego (ZDJĘCIA)

W sobotę 4 listopada wmurowano kamień węgielny pod budowę Kampusu Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10 na osiedlu Ruczaj w Krakowie. Obok biblioteki papieskiej uczelni powstanie czterokondygnacyjny budynek z 50 salami wykładowymi i aulą na 450 osób. Inwestycja ma potrwać dwa lata tak, aby studenci mogli rozpocząć w nim naukę w roku akademickim 2025/2026.

uroczystości na Ruczaju wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, biskupi, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, prezydent Krakowa, korpus dyplomatyczny, rektorzy i prorektorzy uczelni wyższych.

– Uczelnia żyć będzie i będzie prawdziwą Alma Mater, gdy będzie uczciwie i do końca dążyła do prawdy. Gdy będzie miejscem posługi myślenia w wymiarze społecznym, gdy będzie budowała cywilizację miłości i ukazywała prawdziwą wizję człowieka – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości. 

W wystąpieniu arcybiskup wspomniał rozmowę z premierem, dotyczącą kryzysu, który dotyka szkolnictwo wyższe. W jej trakcie zapadła decyzja Prezesa Rady Ministrów, by wspomóc działalność Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II. Metropolita zauważył, że w świecie trwa wielkie zmaganie o mens sana, mens bona i nawiązał do słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych w Kolegiacie św. Anny. Papież dał wtedy bardzo jasny wykład czym jest uczelnia, której rola sprowadza się do służby prawdzie. „Człowiek nie tworzy prawdy, ale ona sama się przed nim odsłania, gdy jej szuka wytrwale. Poznanie prawdy rodzi jedyną w swym rodzaju duchową radość (gaudium veritatis)” – mówił papież. Poszukiwanie prawdy powinno otwierać na przestrzeń transcendencji. „Jak ważne jest, by ludzka myśl nie zamykała się na rzeczywistość Tajemnicy, by człowiekowi nie brakowało wrażliwości na Tajemnicę, by nie brakowało mu odwagi pójścia w głąb” – wskazywał św. Jan Paweł II.

 

fot. Archidiecezja Krakowa

Kampus został zaprojektowany przez pracownię Ingarden & Ewý Architekci. Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnego i funkcjonalnego kompleksu złożonego z istniejącego już gmachu biblioteki i nowego budynku dydaktycznego (22,5 m wysokości i 10,7 tys. m kw. powierzchni). Znajdą się w nim – oprócz auli głównej na 460 osób -restauracja, sale dydaktyczne, archiwa, pomieszczenia techniczne oraz studio radiowo-telewizyjne. Obok będzie parking dla samochodów. Zaawansowane technologie i system trigeneracji mają sprawić, że budynek będzie energetycznie dodatnim – będzie w stanie wytworzyć więcej energii niż jej zużyć. Infrastruktura i otoczenie zaprojektowano z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Kształt nowego budynku będzie nawiązywać do stojącej tuż obok biblioteki i tworzyć efekt spójnego kompleksu. Reprezentacyjny plac, nawiązujący do Hali Turbacz, w którego centrum stać będzie pomnik św. Jana Pawła II, połączy strefy wejściowe obu budynków.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie