Jeżeli czekacie na autobus przy Alejach, lepiej nie oddychajcie zbyt głęboko

Gdzie jest najgorsze powietrze w Polsce? Na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie. Tak twierdzi Krakowski Alarm Smogowy i wylicza, że w ubiegłym roku na Alejach było aż 96 dni smogowych. – Jeśli idziecie wzdłuż Alei albo czekacie na autobus, lepiej nie oddychajcie zbyt głęboko – ostrzega Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce? Aleje w Krakowie!

Gdzie jest najgorsze powietrze w Polsce?Na Alejach w Krakowie.Radzilibyśmy Wam zapewne, żeby tam nie spacerować. Ale każdy, kto mieszka w Krakowie wie, że się tego nie robi. 😷

Posted by Krakowski Alarm Smogowy on Wednesday, January 25, 2023

Krótki filmik Krakowskiego Alarmu Smogowego ma przekonywać, że receptą na poprawę powietrza na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie jest strefa czystego transportu. Dzięki niej nie wjadą do miasta najbardziej kopcące samochody, w tym stare diesle. – Dwudziestoletni diesel emituje 22 razy więcej pyłu niż dwudziestoletnie auto benzynowe – podkreśla Anna Dworakowska.

Strefa Czystego Transportu ma być wprowadzona w Krakowie  w dwóch etapach. W pierwszym, który ma obowiązywać od 1 lipca 2024 r., do Krakowa będą mogły jeszcze wjeżdżać auta z silnikami spełniającymi normę co najmniej Euro 1 (benzyna) i Euro 2 (diesel) – będą to wówczas samochody około trzydziestoletnie (muszą być jednak zarejestrowane przed 1 marca 2023 r.). W drugim etapie normy będą zwiększone do minimum Euro 3 (benzyna) i Euro 5 (diesel). By zalegalizować wjazd auta do SCT, trzeba będzie wypełnić formularz na dedykowanej stronie internetowej. Po tym otrzyma się pocztą naklejkę uprawniającą do wjazdu.

Obecnie Krakowskie powietrze nie spełnia norm, które zaproponowała Komisja Europejska. Chodzi o  nowe limity pyłu od 2030 roku. Wartość dopuszczalna ma wynosić zaledwie 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (dla pyłu PM 2,5). W Krakowie obecnie to średnio dwa i pół raza więcej.

(red)

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie