Najlepszy młody astronom w Polsce. 17-latek z Krakowa wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Astronomiczną

17-letni Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Astronomiczną pokonując setki uczniów z całego kraju.

Organizowana przez Planetarium Śląskie w Chorzowie ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej prestiżowych rywalizacji uczniów w Polsce. Po raz drugi została zorganizowana w przebudowanych i zmodernizowanych, dostępnych od połowy 2022 r. przestrzeniach Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.

Pierwszy etap rywalizacji 67. Olimpiady Astronomicznej tradycyjnie odbył się drogą korespondencyjną. Do półfinałów kwalifikuje się kilkadziesiąt osób. Wyłoniona grupa finalistów, która spotkała się w piątek w Chorzowie, liczyła 21 osób. Rozwiązywali oni zadania teoretyczne, z analizy danych, a także zadania obserwacyjne przeprowadzane pod śląskim niebem i pod kopułą planetarium.

Zwyciężył Piotr Jędrzejczyk, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Drugie miejsce zajął Dawid Chudzik – z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, trzeci był Andrzej Maroń z tej samej szkoły.

Czwarte miejsce zajęli ex-aequo Michał Jagodziński z XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie oraz Krzysztof Nadulicz z II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

Cała piątka będzie reprezentowała Polskę na 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w Brazylii. Polska gościła uczestniczące w tym wydarzeniu drużyny z całego świata dwukrotnie: w 2011 r. i w 2023 r. międzynarodowe zmagania odbyły się w Chorzowie.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie