Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystą Fulbrighta

Prof. Łukasz Kamieński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem programu Fulbright Senior Award. Nominację do stypendium otrzymało 15 naukowców z ośrodków naukowych z Krakowa, Katowic, Opola, Wrocławia, Łodzi, Torunia, Bydgoszczy, Lublina i Warszawy.

Fulbright Senior Award to prestiżowy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, który daje pracownikom polskich instytucji akademickich i naukowych możliwość realizacji samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w wybranej instytucji w USA, takiej jak uczelnia, instytut badawczy non-profit czy instytucja rządowa.

Projekt prof. Łukasza Kamieńskiego dotyczy wojny kognitywnej, nowoczesnej formy konfliktu wykorzystującej technologie cyfrowe, takie jak media społecznościowe, sztuczna inteligencja i nauki kognitywne, a w przyszłości także neurotechnologie. Celem jest manipulacja ludzkimi procesami poznawczymi – percepcją, emocjami i decyzjami – w celu destabilizacji społeczeństw i operacji wojskowych przeciwnika.

– Problem badawczy mojego projektu koncentruje się przede wszystkim na militarnym wymiarze wojny kognitywnej oraz potencjalnych słabości kognitywnych, wynikających z zastosowania neurotechnologii wspomaganych sztuczną inteligencją w celu ulepszania zdolności żołnierzy. Nad tego typu rozwiązaniami pracują głównie Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa. Technologie, takie jak interfejsy mózg-komputer oraz stymulacja mózgu otwierają nowe możliwości operacyjne, ale jednocześnie niosą ze sobą istotne ryzyko. W obliczu nasilających się działań kognitywnych, prowadzonych przez reżimy autokratyczne, państwa demokratyczne powinny rozważyć przyjęcie zdolności ofensywnych w tej sferze. Wymaga to przewartościowania dotychczasowych podejść etycznych, prawnych i politycznych w odniesieniu do wojny kognitywnej, co umożliwi skuteczniejsze przeciwdziałanie kampaniom prowadzonym przez Rosję, Chiny czy Iran – wyjaśnia prof. Łukasz Kamieński, który w ramach otrzymanego stypendium będzie przez 10 miesięcy prowadzić badania na Uniwersytecie Pensylwanii.

Prof. Łukasz Kamieński, pracownik Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełni funkcję kierownika Katedry Amerykanistyki w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych oraz centrum badawczego LSE IDEAS CSEEP na UJ. Jego badania koncentrują się na strategicznych aspektach stosunków międzynarodowych, nowych technologiach wojskowych, biotechnologii w kontekście tworzenia „super żołnierza” oraz etycznych i społecznych skutkach rozwoju technologii. Jest autorem czterech monografii, w tym „Shooting Up: A History of Drugs and War” (Oxford University Press, 2016) oraz „Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości” (Czarne, 2022).

Nielegalne zdjęcia izraelskich żołnierzy i cywilów na Placu Bohaterów Getta. Miasto nie wyklucza ich usunięcia

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie