Nie będzie marszałkowskiego ratusza! Województwo unieważniło przetarg

Fot. http://rca.malopolska.pl

Mający powstać tuż przy rondzie Grzegórzeckim nowy gmach urzędu marszałkowskiego miał być jedną z największych inwestycji władz województwa. Po roku od ogłoszenia, nowe władze województwa jednak unieważniły przetarg.

Przypomnijmy budową nowego obiektu przy al. Pokoju zajmowało się Regionalne Centrum Administracyjne – powołana w 2012 roku spółka-córka Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Był projekt, pozwolenia, przetarg utknął

Rok po powołaniu RCA, wybrano koncepcję architektoniczną gmachu, za którą odpowiadała krakowska pracownia Horizone Studio we współpracy z Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. O przetargu było jednak cicho, bo z roku na rok rosła wartość inwestycji. Z 220 mln zł wypączkowały one do niemal 300 mln, a urząd marszałkowski miał kłopoty ze znalezieniem zabezpieczenia finansowego.

Nowe władze, nowe priorytety

Ostatecznie przetarg na budowę ogłoszono w marcu 2018 roku. Prace budowlane miały ruszyć jesienią, tak, by w 2020 roku nowoczesny, ekologiczny budynek był gotowy. Te ambitne plany nie doszły do skutku, a budowa zakończyła się na rozbiórce gmachu dawnej przychodni.

Ostatecznie przetarg został unieważniony. Dlaczego? Nowe władze województwa chcą zbadać czy inwestycja miała sens – Sprawdzamy zakres tej inwestycji w kształcie nakreślonym przez poprzedników. Zarząd wchodząc w nowe zadania musi przeanalizować inwestycje, szczególnie o tak dużym zasięgu – tłumaczy Filip Szatanik, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Jak dodaje, to, że przetarg został unieważniony nie oznacza automatycznie, że województwo rezygnuje całkowicie z budowy swojego ratusza.

Zobacz także