Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, poinformował, że Tauron nie będzie odpowiedzialny za przygotowanie szpitala tymczasowego w Krakowie, który miał powstać w małej hali Tauron Areny.
– Musimy zrezygnować z lokalizacji szpitala tymczasowego w jednej z hal krakowskiej Tauron Areny. Gdyby rozpoczęto prace, Tauron musiałby przejąć od administratora obiektu pełną gwarancję za halę, która obowiązuje do 2022 roku – stwierdził Kmita podczas briefingu.
W miejsce Tauron Areny wskazano oddział Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu im. Żeromskiego, w której powstanie zostanie zaangażowana Grupa Azoty.
Podczas briefingu w hali EXPO urzędnicy przedstawili założenia systemu szpitali tymczasowych. Baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 w Małopolsce została rozbudowana do poziomu blisko 4 tysięcy.
– Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy. Zawsze staraliśmy się działać w oparciu o zabezpieczenie rezerw i tak będzie dalej. Jeśli nie będzie potrzeby ich wykorzystywania, będziemy je zmniejszać. Metoda „suwaka”: bieżącego i elastycznego dostosowywania liczby łóżek do potrzeb – w pełni sprawdziła się w Małopolsce. Dzięki temu zachowaliśmy równowagę systemu opieki szpitalnej – dodał Kmita.
Jak czytamy na oficjalnej stronie województwa, szpitalami I-rzutowymi – już uruchomionymi – są szpitale w krakowskim Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) oraz w Krynicy-Zdroju. Szpitalem II-rzutowym – uruchomionym w części w najbliższym czasie – będzie szpital w krakowskiej hali EXPO. W gotowości czekają cztery inne placówki.
(ko)