Nie będzie wymiany schodów ruchomych przy Dworcu Głównym

Zepsute „ruchome” schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym w Krakowie nie doczekają się jednak wymiany i zadaszenia. Nieczynne od ponad 5 lat, miały w tym roku przejść gruntownym remont. Miały, ponieważ w przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa nie zgłosiła się żadna firma. 

Fatum ciąży nad schodami koło dworca Głównego. Kiedy wydawało się , ze po ponad pięciu latach coś się w końcu ruszyło, to i schody mają szanse zostać naprawione to jak się okazało nic z tego nie będzie.  W przetargu ogłoszonym przez ZDMK na wykonanie zadaszenia oraz wymianę schodów nie wpłynęła żadna oferta. 

Ruchome schody prowadzące do góry przy MDA (Dzielnica I – Stare Miasto) wyłączono w listopadzie 2018 r., drugi kierunek uległ awarii w lutym 2019 r. – „Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych, spowodowana działaniem wód opadowych” – podają urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. – „Wymianę schodów oraz ponowne ich włączenie uwarunkowano wykonaniem zadaszenia, wzorowano się doświadczeniami z ronda Mogilskiego” – dodają.

Do końca maja minie prawie 1700  1500 dni odkąd odwiedzający dworzec autobusowy nie mogą korzystać ze schodów. Przeciwnicy prezydenta wskazywali je jako przykład urzędniczej nieudolności i bezsilności. Tłumaczenia, że sprawa jest skomplikowana ze względu na problemy własnościowe terenu i techniczne rozwiązania, nie przebiły się przez prześmiewczą krytykę. Schody psuły się (podobno 19 razy), bo były narażone na działanie czynników atmosferycznych. 

Pomysł zadaszenia schodów pojawił się już w 2019 roku. Okazuje się, że dla urzędników przełomem było zadaszenie schodów na rondzie Mogilskim, które rozwiązało problem ich awarii. W ZDMK uznano, że takie samo rozwiązanie trzeba zastosować w przypadku schodów, łączących dworce kolejowy i autobusowy, by w końcu przestały się psuć. – Po opracowaniu dokumentacji, pozyskaniu niezbędnych pozwoleń, zabezpieczeniu środków w budżecie na realizację zadania i wyłonieniu wykonawcy – planowane jest równolegle wykonanie zadaszenia oraz wymiana ruchomych schodów – kwitowali urzędnicy ZDMK w 2021 roku

Tak ma wyglądać zadaszenie schodów przy dworcu autobusowym. Ładne?

Łącznie  na naprawy schodów wydano ponad 360 tysięcy złotych. Plany naprawy nie są nowością – Złożyliśmy stosowny wniosek o zabezpieczenie środków finansowych na realizację zadaszeń oraz wymianę schodów w budżecie na rok 2021. Jesteśmy zdeterminowani, by możliwie najszybciej usprawnić to urządzenie – mówili dwa lata temu urzędnicy.

(JS)

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie