Nie dokarmiajmy ptaków resztkami. Kaczkomaty z bezpłatną karmą stanęły w Krakowie

Kacze bufety pojawiły się w kilku krakowskich parkach, nad jeziorami i zalewami. Wszędzie tam, gdzie zimują wodne ptaki. To zielone skrzynki wypełnione zdrową karmą, odpowiednią dla zwierząt. Urządzenia zainstalował Zarząd Zieleni Miejskiej, aby mieszkańcy podczas zimowych spacerów mogli dokarmiać ptaki.

Kaczkomaty znajdują się przy Zalewie Nowohuckim, parku Zaczarowanej Dorożki, parku Duchackim, parku im. Tadeusza Kościuszki oraz na Bagrach. Karma w kaczkomatach to granulat, który zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W parkach zresztą często są tablice informujące, jaki gatunek jakie jedzenie lubi. Można karmić słonecznikiem, zbożem czy orzechami

Kaczkomaty  wydają karmę bezpłatnie, cztery razy na godzinę, aby uniknąć przekarmienia kaczek oraz marnowania pokarmu. ZZM przypomina, aby nie wrzucać pokarmu do wody i nigdy nie dawać ptakom chleba. Chleb zawiera bardzo dużo soli, do której zwierzęta nie są przystosowane. W efekcie jej spożycie prowadzi do rozregulowania gospodarki wodnej i zapchania żołądka.

 – Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptactwa wodnego! Nie dostarcza im żadnych właściwości odżywczych, mikroelementów oraz witamin. Kiedy dochodzi do trawienia chleba wytwarza się kwas chlebowy, który prowadzi do zakwaszenia układu pokarmowego ptaków, a następstwem jest kwasica żołądka. Sól, którą zawiera chleb zaburza ich gospodarkę wodną organizmu – tłumaczy ZZM.

Co ważne, nie powinniśmy wrzucać karmy do wody – pokarm się rozkłada, gnije i zanieczyszcza zbiornik. Najlepiej wysypać na brzegu lub w miejscach, gdzie gromadzą się ptaki. A jak już zaczniemy dokarmiać wodne ptaki, to powinniśmy to robić regularnie, najlepiej w tych samych godzinach.

Patrycja Bliska 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie