Nieoficjalnie. Rewizor przestaje kontrolować bilety w komunikacji miejskiej

Firma Rewizor, odpowiedzialna za kontrole biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie, wypowiedziała umowę z Zarządem Transportu Publicznego. W ostatnim czasie współpraca między Rewizorem, a ZTP nie układała się najlepiej. ZTP nałożył na firmę kare w wysokości 2 mln za m.in. zbyt małą liczbę kontroli. Jeśli informację się potwierdzą, od jutra w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie nie będzie kto miał przeprowadzać kontroli biletów. 

Rewizor kontroluje bilety w tramwajach i autobusach od marca 2022 roku. Już po roku ZTP  nałożył kare na firmę w wysokości ponad 2 mln złotych. Jednym z głównych zarzutów ze strony ZTP była niewystarczająca ilość kontroli biletów, co prowadziło do potencjalnych strat finansowych dla transportu publicznego. Dodatkowo, urzędnicy zarzucali Rewizorowi niedopełnienie obowiązków w kwestii reklamacji zgłaszanych przez klientów oraz nieprawidłowości w zakresie umundurowania kontrolerów.

Firma Rewizor nie zgadza się z postawionymi zarzutami i twierdził, że są one nieuzasadnione. Dyrektor spółki, Piotr Wieczorek, argumentował, że Zarząd Transportu Publicznego  nie dostarczył firmę odpowiedniego sprzętu, co miało bezpośredni wpływ na wydajność pracy kontrolerów. Według Wieczorka, niedobory sprzętu przyczyniły się do utrudnienia przeprowadzania kontroli biletów i skutkowały zwiększeniem liczby reklamacji.

Do końca kwietnia Rewizor zapłacił jedynie 23 tys. zł kary. Rewizor tłumaczył, że firma opłaci jedynie te kary, które uznaje za rzeczywiście zawinione. Co do reszty kary, zdaniem firmy sprawę powinien rozstrzygnąć sąd. ZTP na nie wykluczał takie rozwiązania. Pojawiła się również sugestia ze strony ZTP, że umowa z Rewizorem będzie ostatnią, która opiera się na zlecaniu na zewnątrz usług związanych z kontrolą biletów. 

W ubiegłym tygodniu ZTP zdecydował o uruchomieniu dodatkowej kontroli biletów. W lipcu część kontrolerów (bezpośrednio z ramienia ZTP) będzie również wykonywać czynności kontrolerskie w pojazdach KMK – Organizator transportu, jakim jest ZTP, ma prawo do prowadzenia w pojazdach KMK dodatkowych kontroli dokumentów przewozu, nie objętych zakresem umowy z obecnym wykonawcą, czyli firmą Rewizor – wyjaśniał taki ruch ZTP. Miejska spółka rozpoczęła też  nabór na stanowiska kontrolerów.

(Jarek Strzeboński)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie