Niezwykły jubileusz Ogrodu Zoologicznego w Krakowie! Zobacz jak zmieniło się ZOO

Ogród Zoologiczny w Krakowie obchodzi dzisiaj 90-te urodziny! Będziecie mogli zobaczyć jak zmieniło się ZOO w ciągu ostatnich lat. Pojawiły się nowe gatunki zwierząt oraz nowoczesne wybiegi. Na świat przyszło wiele maluszków, w tym tygrysek amurski. Zobacz, jak zmienił się Ogród Zoologiczny!

Ogród Zoologiczny jest domem dla 1494 zwierząt i 271 gatunków. Krakowskie ZOO posiada największą kolekcję kotowatych w Polsce.

W ostatnich latach udało się rozmnożyć 39 gatunków ginących i 83 gatunki zagrożone wyginięciem. W ogrodzie przyszły na świat m.in. 33 jelenie gnu, 44 antylopy kob liczi, 31 lampartów, 33 tygrysy amurskie, 8 kondorów wielkich, 14 żubrów .

Obecnie najstarszą mieszkanką ZOO jest słonica indyjska Baby. Zwierzę ma już 60 lat, ale w Ogrodzie Zoologicznym mieszka dopiero od 13 lat. Z kolei najmłodszymi mieszkańcami są m.in. tygrys amurski, lemury katta, zebra i wielbłąd. Maluchy przyszły w tym roku na świat. 

Na wybiegu pingwinów Humboldta pojawił się kojec, gdzie małe pingwinki poznają wybieg i starszych kolegów. Maluchy dołączą do stada, gdy pokryją się piórami i nauczą pływać. Obecnie pingwinie przedszkole uczy się tej umiejętności na zapleczu pod opieką przybranych mam. 

https://www.facebook.com/zookrakow/videos/2119001681731837/?__xts__[0]=68.ARAlfWmUR3Tufgc4eU9qmnnT_3pp1cWyDKfXSam9bGuZW1N9o1azPoFfQ6GItyjqkVnHlUUVK_bFp8Z6z-MID27IIlcoBKclbuy7OOLZOIqrdoZzF_ppYxG9QH8ggjqAKiyJINo_Z8RiprkcvPvygCxGbhQZn8xQ9lfgBDFxBi0ckC4BeUZHU-xnwJ0XgZWujOQZPdEcTFSm72y1q9_QtiBGSDB0rJAf6sxXLhk6KZ2g8e8krb_Ru0uc0BPykbYF_56JohJfUh7VnItnjTEhvXL9LZpLtLPVMc3_VzU2t3d53Wc_RYQSvjr2t4eqhwYmF_1FEvzXE-KYdJJYkrPxFL3RNkEBUG6gkGM2wob9&__tn__=-R

Historia Ogrodu Zoologicznego w Krakowie

Pierwsze zwierzyńce znajdowały się na Wawelu. Mieszkańcami królewskich ogrodów zoologicznych były lamparty, małpy czy lwy. Zwierzyniec popadł w ruinę, gdy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy.

Starania o utworzenie Ogrodu Zoologicznego w Lesie Wolskim rozpoczęto w 1926 r. Na początku powstała tzw. Bażantarnia. Hodowano w niej nie tylko bażanty, ale również i inne rodzime gatunki ptaków oraz roślinożerne ssaki, głównie sarny i jelenie.

Wkrótce zadecydowano o założeniu zwierzyńca w najwyżej położonym i najbardziej suchym obszarze w centrum Lasu Wolskiego. Teren ten wcześniej był użytkowany przez wojsko. Zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców.

Jeden z najmłodszych mieszkańców ZOO – tygrys amurski / fot. ZOO Kraków

Otwarcie Ogrodu Zoologicznego dla zwiedzających nastąpiło 6 lipca 1929 roku. Podczas wydarzenia obecny był prezydent Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. ZOO stało się domem dla 94 sztuk ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 gadów. Eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy.

W czasie II Wojny Światowej krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta przetransportowane zostały do niemieckich ogrodów. Sześć dorosłych żubrów, które wywieziono z Lasu Wolskiego, zginęło w czasie bombardowania w berlińskim ZOO.

Hipopotamy, zebry i wielbłądy

Od początku założenia krakowskiego Ogrodu Zoologicznego funkcję kierownika do roku 1966 pełnił Antoni Koziarz. W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W 1964 roku pojawił się pierwszy słoń indyjski – Kinga. W 1970 poszerzono ekspozycję zwierząt o gady, płazy i ryby.

W 1975 roku obszar ogrodu poszerzono do 15 ha. Stanowisko dyrektora objął dr Józef Skotnicki, który rozpoczął proces modernizacji wybiegów, klatek i schronów dla zwierząt. Zaczęto sprowadzać egzotyczne gatunki jak hipopotamy karłowate, antylopy addaks, kob śniady i kob liczi, zebry Chapmana, tapiry anta i białe wielbłądy. Dzięki świetnej pracy hodowlanej uzyskano liczne przychówki zwierząt, m.in. wilki grzywiaste, pantery śnieżne, rysie, kondory, szympansy, mangaby czarne i szereg innych. 

Krakowskie słonice podczas spaceru / fot. ZOO Kraków

W końcu są żyrafy!

Ostatnie lata dla krakowskiego ZOO to okres wielu inwestycji. W roku 2005 otwarto nowoczesną małpiarnię. Z kolei w 2007 roku powstał wybieg dla dla wielkich kotów, gdzie zamieszkały tygrysy, pantery śnieżne i chińskie.

W 2013 roku w miejscu wybiegów bizonów i kułanów powstała żyrafiarnia. Trzy lata później pojawiła się kolejna atrakcja – pingwiniarnia z basenem wypełnionym lazurową wodą. W 2017 roku otwarto kolejny, nowoczesny wybieg dla wielkich kotów – lwów i jaguarów.

Z okazji jubileuszu w Ogrodzie Zoologicznym dostępna jest wystawa zdjęć, prezentujących jak kiedyś wyglądało ZOO. Będzie można porównać nowoczesne wybiegi ze starymi klatkami. 

Porównanie starej i nowej małpiarni / fot. Krakowski Ogród Zoologiczny

js

Najnowsze

Co w Krakowie