Nowa Minister Edukacji Narodowej z Krakowa?

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez portal KRKNEWS władze Prawa i Sprawiedliwości poważnie rozważają kandydaturę Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak jako następczynię odchodzącej Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

W ostatnich tygodniach Małopolska Kurator Oświaty zasłynęła ostrą krytyką pomysłu wprowadzenia przez samorząd Warszawy Karty LGBT plus, zakładającej miedzy innymi wprowadzenie w warszawskich placówkach oświatowych procedur antydyskryminacyjnych. Już wcześniej Pani Barbara Nowak dała się poznać jako zwolenniczka tradycyjnych wartości i krytyczka liberalnych koncepcji oświatowych.

Diament wśród pisowskiej beznadziei

Postawa pani Barbary Nowak została zauważona i pochwalona przez wielu wpływowych prawicowych publicystów, miedzy innymi redaktora Witolda Gadowskiego. Bardzo pozytywnie o jej pracy wypowiadał się również lider opozycyjnego Ruchu Narodowego Robert Winnicki. W wywiadzie dla jednej z internetowych telewizji określił on Panią Kurator mianem „diamentu wśród pisowskiej beznadziei” i nie krył nadziei, że Pani Kurator będzie następczynią minister Zalewskiej w MEN.

Kokietowanie narodowego elektoratu

W ostatnich miesiącach Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie kokietuje tradycyjny narodowy elektorat. Funkcję wiceministra cyfryzacji w rządzie premiera Mariusza Morawieckiego objął wywodzący się z środowiska Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz.

Działania te mają zapewne na celu osłabienie głównego rywala PiS na prawej stronie sceny politycznej Konfederacji w skład której wchodzi miedzy innymi Ruch Narodowy. Nominacja Barbary Nowak na funkcję szefowej MEN byłaby wyraźnym ukłonem w stronę prawicowego elektoratu.

Solidarność protestuje okupując Kuratorium

Od wczoraj działaczki nauczycielskiej „ Solidarności” prowadzą w krakowskim Kuratorium strajk okupacyjny. Jest to pierwsza tego typu akcja w Polsce. Zastanawiające jest dlaczego Solidarność zdecydowała się na strajk okupacyjny? Przecież wiadomo że lider Solidarności Piotr Duda spotkał się w ostatnich dniach z Prezesem Jarosławem Kaczynskim.

Portal forsal.pl poinformował 27 lutego iż podczas tego spotkania Piotr Duda otrzymał od Prezesa Kaczyńskiego obietnicę kolejnej 5% podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. W sumie łączne podwyżki dla nauczycieli wyniosłyby w 2019 roku 15 %. Szczegóły porozumienia miedzy rządem a Solidarnością maja być publicznie ogłoszone w najbliższych dniach.

W tych okolicznościach okupacja małopolskiego kuratorium przez związkowców z Solidarności jest co najmniej zaskakująca. Pani Barbara Nowak przekazująca protestującym działaczom Solidarności informację o porozumieniu zawartym miedzy rządem a związkiem zawodowym i kolejnej podwyżce wynagrodzeń będzie w naturalny sposób wykreowana na skutecznego negocjatora i pośrednika, rozumiejącego i popierającego słuszne postulaty nauczycieli. A to w karierze Kurator Barbarze Nowak na pewno nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie.

Kazimierz Krakowski

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie