Nowe otwarcie Księgarni Empik Kraków Rynek [zdjęcia]

17 października Księgarnia Empik Kraków Rynek zaprezentował nowe przestrzenie w niezwykłej odsłonie. Otwarciu towarzyszył bogaty program spotkań i wydarzeń około literackich.

Nowe otwarcie Księgarni Empik Kraków Rynek Gł/fot. Tomasz Cichocki

Empik wdraża w Krakowie oryginalny koncept księgarni narracyjnej, która sama opowiada własną wyjątkową historię, architekturę i bogactwo kultury literackiej Krakowa jako miasta Noblistów, miasta literatury UNESCO, a także miejsca, które może stać się obowiązkowym punktem na trasie wycieczek zwiedzających Stare Miasto w Krakowie.

Wnętrze, nawiązujące do historii zarówno Empiku, jak i Krakowa zaprojektowane zostało przez wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Jana Strumiłło. 30-metrowe murale stworzone przez Tymka Jezierskiego przedstawiają ponad 30 autorów i autorek związanych z Krakowem i żyjących tu od czasów powstania księgarni w 1610 roku aż po dzień dzisiejszy, a poprzez to pokazujących Kraków jako kluczowe miejsce na mapie polskiej kultury literackiej.

I to fragmenty tych murali, z podobiznami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, będą mogli zobaczyć mieszkańcy Krakowa i turyści wieczorem 18 października w postaci animacji świetlnych prezentowanych na jednej z kamienic przy Rynku. Tego dnia zaplanowano również  spotkanie z Jackiem Dukajem.

W sobotę 19 października o godz. 14 odbędzie się spotkanie Klubu komiksowego wokół tematu „Batman. Obrońca uciśnionych czy despota?” z Julianem Jelińskim, współtwórcą kanału na youtube „Brody z kosmosu”, z kolei o godzinie 16 zaplanowano spotkanie w ramach cyklu „Portrety” z Michałem Rusinkiem o Wisławie Szymborskiej.

W tygodniu targowym odbędą się spotkania z Adamem Zagajewskim, Grzegorzem Uzdańskim, Zytą Rudzką, Piotrem Lipińskim, Witoldem Szabłowskim, Jonathanem Carrollem, Jerzym Bralczykiem,  Jurijem Andruchowyczem i Tanią Malarczuk oraz Andrzejem Franaszkiem i Bartkiem Kieżunem.

Pierwsza księgarnia w kamienicy przy Rynku Głównym 23 pojawiła się w 17 wieku. Jej właścicielami byli: Franciszek Jakub Mercenich (1610–1613), Burchard Kuick (1613–1624), Antoni Hierat (1624–1625), Gebethner i Wolff (1875–1940), Deutsche Buchhandlung (1941–1945), Gebethner i Wolff (1945–1950), Centrala Obrotu Księgarskiego „Dom Książki” (1950–1998), a od maja 1998 roku do czerwca 2017 – „Matras”.

zdjęcia Tomasz Cichocki 

 

Zobacz także