Nowy ambulans dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Dlaczego jest zółty?

Stacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przy Rynku Podgórskim zyskała nowy ambulans. To wysokiej klasy pojazd najnowszej generacji wyposażony w nosze z lawetą o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie ułatwia umieszczenie noszy w karetce i zapewnia większy komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i zespołowi. Dodatkowo ambulans wyróżnia się żółtym kolorem.

Przyzwyczailiśmy się, że ambulanse pogotowia ratunkowego są białe. Mają naniesione znaki „P”, „S”, „S/P” lub „T”. Tymczasem coraz częściej na ulicach pojawiają się karetki w żółtym kolorze. Będzie ich coraz więcej. Bo od 31 grudnia 2030 r. nie zobaczymy już „białych” karetek. Tak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia (z 3 stycznia) „w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego”. 

Obie daty, to terminy graniczne dla wprowadzenia zmian. Oznacza to, że już teraz stacje pogotowia ratunkowego mogą wprowadzać w życie przepisy rozporządzenia z 3 stycznia. Widać to szczególnie w przypadku barw ambulansów. Dziś już dostawcy karetek nie oferują ich w białym kolorze. Resort zdrowia postanowił ujednolicić barwy ambulansów, dostosowując je do wzorów obowiązujących w większości państw unijnych.

 –  Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku – tłumaczy krakowskie pogotowie. 

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje 37 zakontraktowanymi Zespołami Ratownictwa Medycznego – 31 podstawowymi i 6 specjalistycznymi, które stacjonują na terenie miasta Krakowa, Olkusza, powiatów krakowskiego, olkuskiego oraz wielickiego.

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

Nowa karetka zastąpi jeden z ambulansów, który zostanie przekazany do floty rezerwowej.

Kraków. Wypadek dwóch karetek na sygnale. Jedna z nich dachowała (ZDJĘCIA)

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie