Nowy zjazd z autostrady A4 na Niepołomice i Wieliczkę już otwarty (zdjęcia)

Fot. GDDKiA Kraków

W poniedziałek 22 czerwca został otwarty nowy zjazd z autostrady A4 w Podłężu koło Krakowa. Nowy węzeł ułatwi dojazd do Niepołomic i Wieliczki.

 

A4 - zjazd na Niepołomice i Wieliczkę

A4 - zjazd na Niepołomice i Wieliczkę
Obraz 1 z 11

O budowę zjazdu z autostrady A4 w Podłężu od wielu lat zabiegały samorządy, przede wszystkim władze Niepołomic. Chodziło o ułatwienie dojazdu do terenów przemysłowych w podkrakowskiej gminie. Przygotowania do inwestycji najpierw prowadziły samorządy, później włączył się rząd. Sama budowa kosztowała 48 mln złotych, z tego 27,5 mln zł dało Ministerstwo Infrastruktury, resztę kosztów pokryły gminy Niepołomice i Wieliczka oraz Urząd Marszałkowski.

Budowa zjazdu z autostrady A4 w Podłężu rozpoczęła się jesienią 2018 roku. W ramach inwestycji wykonano dodatkowe pasy na A4 umożliwiające zjazd i włączenie się do ruchu, dwa ronda na drodze wojewódzkiej 964 rozprowadzające ruch w kierunku Niepołomic i Wieliczki oraz 2,5 km nowej jezdni.

Dwa otwarcia

Uroczyste zakończenie inwestycji – zjazdu z autostrady A4 w Podłężu – odbyło się w poniedziałek 22 czerwca przed południem. W uroczystości wziął udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Nie brakowało też polityków PiS. Po oficjalnym otwarciu nowy węzeł autostradowy został udostępniony kierowcom.

Uroczyste otwarcie zjazdu z A4 w Podłężu (fot. Twitter Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie)

Ale już dzień przed oficjalnym otwarciem zjazdu z autostrady A4 w Podłężu nieformalną uroczystość zorganizowała grupa radnych z Niepołomic. „Tak jak się spodziewałem nie zostałem zaproszony. Ani nie jestem zaskoczony, ani nie jestem rozżalony. Takie mamy niestety standardy i obyczaje od pół roku w Niepołomicach” – napisał na Facebooku Roman Ptak, który jako burmistrz Niepołomic zabiegał o ten węzeł. Była wstęga, okolicznościowe zdjęcia  i gratulacje, także w komentarzach do posta o wydarzeniu zorganizowanym przez radnych Niepołomic.

‼️ Węzeł autostradowy w Podłężu, gmina Niepołomice ‼️Jutro o godzinie 10.00 oficjalne, uroczyste otwarcie. 🚗🚚🚌🚕Tak…

Opublikowany przez Romana Ptaka Niedziela, 21 czerwca 2020

Z końcem ubiegłego roku Roman Ptak został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak został zatrzymany przez CBA i postawiono mu i jego zastępcy zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyłonieniem autora koncepcji budowy szkoły oraz złożenia nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w przetargu na budowę oświatowego obiektu. Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze m.in.: zawieszenie w czynnościach służbowych, a sąd nie uwzględnił zażalenia burmistrza. W Niepołomicach rządzi komisarz z nadania PiS.

Łatwiej na Niepołomice, trudniej na Zakopane

Od dziś łatwiej więc będzie zjechać z autostrady do Niepołomic i Wieliczki, ale kierowców czekają utrudnienia na zjeździe w ul. Zakopiańską w Krakowie. Wszystko z powodu remontu wiaduktu na ul. Zakopiańskiej (nad autostradą i linią kolejową). Jezdnie zostaną zawężone, a w porze nocnej zamknięta będzie łącznica relacji Rzeszów – Chyżne (Zakopane)i objazd będzie aż przez węzeł w Skawinie.

GS (fot. GDDKiA Kraków)

Zobacz także