Od 15 maja zmiany w strefie parkowania. Będzie drożej

26 kwietnia Rada Miasta Krakowa przyjęła propozycję opóźniającą wejście w życie zmian dotyczących Strefy Płatnego Parkowania. Największe podwyżki czekają kierowców w 2024 roku, ale już od 15 maja trzeba się liczyć z wyższymi kosztami parkowania w centrum Krakowa. Zmiany dotkną również  część podstref.

26 kwietnia Rada Miasta Krakowa przyjęła propozycję opóźniającą wejście w życie zmian dotyczących Strefy Płatnego Parkowania. Co najważniejsze – podwyżki będą wprowadzane stopniowo ( więcej  o tym  w artykule: ​Podwyżki w strefie płatnego parkowania. Wojewoda Łukasz Kmita unieważnił część uchwały)

Co się zmienia od 15 maja? Przede wszystkim dwa sektory kategorii B (opłata za 1 godzinę postoju – 5 zł) zostaną zmienione na A (opłata za 1 godzinę – 6 zł), a dwa kategorii C (opłata za 1 godzinę 4 zł) na B (5 zł). Dla przykładu – osoby parkujące w Dębnikach w sektorze C5 jeszcze 10 maja br. będą płacić za godzinę postoju 4 zł, natomiast już od 15 maja za godzinę zapłacą 5 zł.

Zmianami objęte zostaną sektory: C5 (obszar Dębnik) zostanie zmieniony na B5,
C10 (część Krowodrzy) zostanie zmieniony na B10, sektor B20 (Podgórze) zostanie zmieniony na A20, sektor B6 (Zwierzyniec) zostanie zmieniony na A6.
Wydzielony zostanie też sektor B30 (między Błoniami, parkiem Jordana, al. Mickiewicza i ul. Reymonta).

W przypadku osób, które nie korzystają z abonamentów i opłacają swój postój godzinowy w dotychczasowych sektorach: C5, C10, B20, B6 od 15 maja br. będą opłacać swój postój według nowych stawek godzinowych obowiązujących aktualnie w podstrefach A, B. C. Wykupione abonamenty  zachowują ważność i nie muszą być wymieniane.

Przypomnijmy, tak wygląda aktualnie obowiązujący taryfikator w strefie: Podstrefa A – 6 zł, Podstrefa B – 5 zł, Podstrefa C – 4 zł.

Radni PO: Opłaty za parkowanie w Krakowie powinny być zróżnicowane, dla osób płacących podatki w Krakowie oraz osób przyjezdnych

Od 15 maja zmieniona zostanie też wysokości i zasady uiszczania opłaty dodatkowej, czyli wtedy kiedy opłata postojowa nie zostanie zapłacona. Podstawowa wysokość opłaty dodatkowej wyniesie 250 zł, jednak w przypadku dokonania płatności w terminie, który umożliwi jej zaksięgowanie na koncie Zarządu Dróg Miasta Krakowa w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia, opłata zostanie obniżona do 150 zł.

Dodatkowo dla osób korzystających z parkomatów bądź aplikacji, czas do dokonania opłaty za postój został wydłużony do 7 minut, z aktualnie obowiązujących 5 minut.

(JS)

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie