Od soboty mieszkańcy Krakowa będą mogli podróżować autobusem chińskiego producenta, marki YUTONG E12.
Autobus wyjedzie na linię nr 169 (Zajezdnia Wola Duchacka – Górka Narodowa). W kolejnych dniach autobus będzie także kursował na liniach nr 124 (Os. Podwawelskie – Tauron Arena Kraków Wieczysta) i 424 (os. Podwawelskie – Ugorek).
– Testy pojazdu zostały zaplanowane do 3 stycznia 2022 roku. MPK SA podczas kilku tygodni eksploatowania tego autobusu będzie zbierało opinie pasażerów (będzie je można przekazać do MPK SA m.in. publikując komentarze na portalach społecznościowych Facebook i Twitter) – informuje MPK.
Spółka informuje, że YUTONG E12 to najpopularniejszy model autobusu elektrycznego tej marki w Europie (jest eksploatowany m.in. w Norwegii i w Danii). Jest wyposażony w baterie trakcyjne wykonane w technologii LFP o pojemności 374 kWh. Jak zapewnia producent gwarantuje to zasięg na jednym ładowaniu do ponad 350 km w regularnej obsłudze komunikacji miejskiej. Autobus napędzany jest silnikiem centralnym o mocy 215 kW. YUTONG E12 wyposażony jest w układ rekuperacji energii z hamowania. Co ciekawe autobus nie ma możliwości ładowania przez pantograf. Ładowanie baterii odbywa się tylko przez wtyczkę plug-in.
– Biorąc pod uwagę prowadzone przez MPK SA testy, w Krakowie pasażerowie mają już do dyspozycji 80 autobusów elektrycznych. W planach krakowskiego przewoźnika jest zakup kolejnych 20 elektryków – podaje MPK.
jk



