Od dzisiaj rusza kawiarnia zatrudniająca osoby z zespołem Downa

Od piątku 20 stycznia,  rozpoczyna swoją działalność niezwykłe miejsce. Przy ulicy Na Kozłówce 25 otwiera się  Społeczna Kaffka, czyli pierwsza w Krakowie kawiarnia, która daje zatrudnienie osobom z zespołem Downa. Inicjatorzy działają przy Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie, a cały projekt jest też współfinansowany przez Miasto Kraków.

W kawiarni pracować będzie czwórka młodych ludzi z zespołem Downa: Monika, Julka, Szymek i Janek. Cała czwórka przeszła już szkolenia baristyczne w innych krakowskich kawiarniach. Każda z nich będzie pracować na pół etatu. W nowo otwartym miejscu towarzyszyć im będą trenerzy pracy. Lokal będzie czynny codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

fot. Społeczne Kaffka

„Wierzymy, że tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje” – zwracają uwagę odpowiedzialni za Społeczną Kaffkę.

Kawiarnia będzie oferować kawę, herbatę i ciasta. Docelowo być może będą tu także prowadzone różnego rodzaju warsztaty. Kawiarnia jest dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. „Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu oraz jest to miejsce przyjazne dzieciom – czytamy na stronie kawiarni. 

fot. Społeczne Kaffka

Przedsiębiorstwo Społeczna 21 powstało w 2017 r. w krakowskim Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”. W 2018 r. otwarto food truck nad Zalewem Nowohuckim, jako franczyzę Frytek Belgijskich z Krakowa. W 2019 r. otworzono sklep Zręczne Drobiazgi, w którym sprzedawane jest rękodzieło. Przedsiębiorstwo wszystkie zarobione środki przeznacza na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie daje zatrudnienie 12 osobom z zespołem Downa.

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie