Od jutra nocna prohibicja w Krakowie. Sprzedaż alkoholu będzie zakazana na terenie całego miasta od północy do godz. 5.30

W sobotę 1 lipca w Krakowie zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Sprzedaż alkoholu będzie zakazana na terenie całego miasta od północy do godz. 5.30. Zakaz nie dotyczy więc m.in. restauracji i barów. O ograniczeniach w sprzedaży alkoholu radni miejscy jednomyślnie zdecydowali w maju. Przewiduje się, że wprowadzenie zakazu  może prowadzić do wzrostu obrotów w lokalach gastronomicznych.

 

Zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał w sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, sklepach z produktami specjalistycznymi, domach handlowych, sklepach dyskontowych i punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach.

Władze miasta przygotowując projekt uchwały powołały się m.in. na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Radni popierający dokument wskazywali na skargi mieszkańców, których spokój jest zakłócany przez pijanych klientów sklepów, w tym turystów, szczególnie w centrum Krakowa.

Przeciwnicy argumentowali zaś, że małe sklepy w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, np. w Nowej Hucie, mogą się utrzymać właśnie dzięki sprzedaży alkoholu.

Zakaz poparła Krakowska Kongregacja Kupiecka. Część przedsiębiorców jest mu przeciwna. Obawiają się niższych dochodów, redukcji etatów.

Rady dzielnic są podzielone w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży alkoholu. Osiem negatywnie oceniło projekt uchwały (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Dębniki, Podgórze Duchackie, Mistrzejowice), pięć pozytywnie (Prądnik Czerwony, Zwierzyniec, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze, Wzgórza Krzesławickie), pięć nie zajęło stanowiska (Swoszowice, Bieżanów-Prokocim, Czyżyny, Bieńczyce, Nowa Huta).

Co dalej z nocną prohibicją w Krakowie. Większość dzielnic przeciwko

Ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu zostały już wprowadzone w innych polskich miastach, takich jak np. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane i Skawina, gdzie odnotowano poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji związanych z konsumpcją alkoholu w miejscach publicznych.

Ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu obowiązują również w wielu innych europejskich krajach, takich jak Irlandia, Portugalia, Litwa, Słowenia, Estonia, Szwecja, Hiszpania, Finlandia, Łotwa i Norwegia. 

Zakrzówek. Od dzisiaj miasto wprowadza prohibicje na kąpielisku

(JS)

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie