Odkrycie archeologiczne na terenie powstającego parku Szymborskiej. Możliwe wstrzymanie prac

Musisz przeczytać

Podczas prac budowlanych na terenie przyszłego parku im. Wisławy  Szymborskiej odsłonięto pozostałości fundamentu dawnych zabudowań. Znalezisko zostało zabezpieczone i zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zarząd Zieleni Miejskiej nie wyklucza wstrzymania prac.

 – W związku z odkryciem dawnych zabudowań od strony ulicy Dolnych Młynów można spodziewać się ewentualnego opóźnienia. Sprawa zostanie dziś zgłoszona do WUOZ, który podejmie decyzje o dalszych pracach w tym rejonie oraz o ewentualnych badaniach archeologicznych – poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf. 

Na terenie, na którym powstaje park, w XIX w. znajdował się plac apelowy przy koszarach austriackich. To nie pierwsze odkrycie w tym miejscu. W październiku ubiegłego roku, robotnicy znaleźli stary pistolet oraz granat. Granat został zabezpieczony przez saperów i zneutralizowany na poligonie. Z kolei pistolet został skierowany do badań balistycznych.

Pierwotny termin otwarcia parku zaplanowano 2 lipca , w 100. rocznice urodzin Wisławy Szymborskiej. Czy ten termin jest zagrożony? Trudno na razie wyrokować, wszystko bowiem będzie zależeć od decyzji służb konserwatorskich. Do wczoraj prace prowadzone były zgodnie z harmonogramem. Na ukończeniu były prace ziemne, wyznaczano przestrzenie pod nasadzenia oraz powstała podbudowa ścieżek i alejek.. Rozpoczęły się też pierwsze nasadzenia. Docelowo park wypełni 125 drzew, 1500 krzewów oraz 18,5 tys. bylin, przeszło 70,8 tys. cebul i ponad tysiąc roślin wodnych.

(Jarek Strzeboński)

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca