Ograniczenie dla osób korzystających z hulajnóg, rowerów i deskorolek. Zakaz jazdy po terenie krakowskich cmentarzy

Musisz przeczytać

Krakowscy radni zajmą się dzisiaj projektem uchwały  dotyczącej ustalenia zasad korzystania z cmentarzy komunalnych w Krakowie. Wśród zaproponowanych zmian jest wprowadzenie „zakazu jazdy na hulajnogach elektrycznych oraz urządzeniach wspomagających ruch i ich pozostawiania na terenie cmentarza” 

Krakowski magistrat chciałby zmienić regulamin cmentarzy na terenie miasta . Zmiana dotyczyłaby paragrafu 6, który zawiera katalog czynności, jakich nie można wykonywać na cmentarzach komunalnych. Do katalogu zostanie dopisany zakaz jazdy hulajnogami elektrycznymi i pozostawiania ich na terenie cmentarza komunalnego, a także zakaz jazdy na urządzeniach wspomagających ruch, typu deskorolki, rolki.

Jak argumentuje urząd miasta przypadki jazdy na hulajnodze elektrycznej po terenie cmentarza komunalnego już się zdarzyły. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały: „Celem niniejszej regulacji jest zapewnienie godnego odbywania ceremonii pogrzebowych oraz ochrona stanu technicznego i użytkowego wszelkich obiektów i urządzeń cmentarnych”

 – Zagrożenia wynikające z poruszania się hulajnogami elektrycznymi mogą spowodować wyrządzenie szkody na osobie, mieniu, w tym także na mieniu cmentarza. Wąskie alejki utworzone z betonowej kostki wraz z obszarami zieleni, a przede wszystkim istniejącymi nagrobkami i grobowcami narażone zostaną niewątpliwe na uszkodzenia. Cmentarz, jako obiekt o szczególnym charakterze nie może stanowić trasy rekreacyjnego przejazdu zakłócając przeprowadzanie w odpowiedniej i doniosłej atmosferze ceremonii pogrzebowych oraz utrudniając lub uniemożliwiając kultywowanie pamięci o zmarłych w atmosferze zadumy – tłumaczy urząd miasta. 

Wcześniej zmiany zaproponowane przez magistrat pozytywnie zaopiniowali radni z Komisji Infrastruktury. Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta odbędzie sie głosowanie w tej sprawie. 

Jarek Strzeboński 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca