Wojewoda nie chce ogrodów społecznych? Spór z miastem rozstrzygnie sąd

Musisz przeczytać

Wojewoda małopolski zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Krakowa w sprawie regulaminu zakładania ogrodów społecznych. Prawnicy wojewody dopatrzyli się w tej uchwale przepisów niezgodnych z prawem. Ale zajęło im to rok – dlatego wojewoda sam jej nie uchylił, tylko skierował skargę do sądu. I to sąd rozstrzygnie spór prawny wojewody z miastem.

Regulamin zakładania ogrodów społecznych Rada Miasta Krakowa uchwaliła ponad rok temu – 7 lipca 2021 roku. W ciągu miesiąca od jej podjęcia wojewoda małopolski mógł ją uchylić, ale tego nie zrobił. Po wymianie korespondencji z magistratem, wojewoda zdecydował się na zaskarżenie uchwały o ogrodach społecznych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Jeśli ten potwierdzi wątpliwości przedstawiciela rządu w terenie, regulamin zakładania ogrodów społecznych trafi do kosza.

Co jest nie tak z tą uchwałą? Wojewoda twierdzi, że Rada Miasta nie miała uprawnień do jej podjęcia. Sprawę zasad udostępniania gminnych gruntów na ogrody społeczne powinien zająć się organ wykonawczy (prezydent), a nie uchwałodawczy (rada).  Uchwała podjęta przez radnych narusza też ustawę o gospodarce nieruchomościami.  Przekazywanie gruntów grupom społecznym na okres do trzech lata to zwykły zarząd nieruchomościami i nie może tego regulować dodatkowa uchwały rady. Jednym z załączników do uchwały jest wzór umowy dzierżawy gruntu na ogród społeczny. „Ustalenie w drodze uchwały elementów umowy cywilnoprawnej nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym” – czytamy w uzasadnieniu do skargi wojewody. Jest tam także mowa o przekroczeniu kompetencji przez radę. Bo o ile sama inicjatywa ogrodów społecznych to swego rodzaju program, który mogą uchwalić radni, to jednak zapisy regulaminu są zbyt szczegółowe. Do tego taka uchwała jest według wojewody aktem prawa miejscowego, a zaniechano jej publikacji i do tego nie powinna ona wejść w życie z dniem podjęcia (a tak się stało).

Fot. zzm.krakow.pl

Według infoamcji zamieszczonych na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej, w Krakowie funkcjonuje obecnie ponad 10 ogrodów społecznych. Wygrana wojewody w sądzie nie spowoduje, że one znikną. Konieczne będzie jedynie uchwalenie zgodnych z prawem zasad zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca