Ostre słowa w Krakowie ws. Rosji

Musisz przeczytać

– Niestety po zmianie rządów Polska nie jest już traktowana jako poważny partner do rozmowy. Przeszliśmy od wagi ciężkiej do wagi koguciej, co zagraża bezpieczeństwu – nie ma złudzeń były minister obrony narodowej, krakowski senator Bogdan Klich. Wczoraj w Krakowie mówił między innymi o bezpieczeństwie Polski podczas lipcowych wydarzeń: szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

W ósmej edycji Klubu Obywatelskiego Kraków udział wzięli senator Bogdan Klich oraz Profesor Zdzisław Mach z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Temat: bezpieczeństwo. Najwięcej emocji wzbudziło czerwcowe referendum w Wielkiej Brytanii, lipcowy szczyt NATO oraz potencjalna reakcja Rosji na trwające właśnie w Polsce największe manewry wojskowe od 1989 r. – Anakonda-16.

Debata w Klubie pod Jaszczurami / fot. Beata Fischer
Debata w Klubie pod Jaszczurami / fot. Beata Fischer

„Dla wielu krajów to był szok”

Goście debaty oceniali stan polskiej polityki zagranicznej. Senator Klich przypomniał, że inicjatywa organizacji szczytu NATO w stolicy Polski została zgłoszona przez polską delegację 2 lata temu na szczycie w Newport. Bezpośrednim powodem dla tej propozycji stała się agresja Rosji na Ukrainie. Pomysł mocno wspierał także ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

– To nie chodzi tylko o logistykę i zapewnienie sprawnej organizacji samego szczytu! Polska miała przy okazji tego spotkania zrealizować konkretne plany strategiczne jak również realnie wpływać na dalszy rozwój NATO i jego adaptację do nowych warunków geopolitycznych. Rosja płynnie przeszła od agresywnej retoryki do konkretnych działań militarnych i dla wielu krajów to był szok. Niestety po zmianie rządów Polska nie jest już traktowana jako poważny partner do rozmowy. Przeszliśmy od wagi ciężkiej do wagi koguciej, co zagraża bezpieczeństwu, które budowaliśmy przez ostatnie dwie dekady – mówił Klich.

Na co liczy Putin?

Senator Bogdan Klich (z lewej) i profesor Zdzisław Mach/ fot. Beata Fischer
Senator Bogdan Klich (z lewej) i profesor Zdzisław Mach/ fot. Beata Fischer

Podobnego zdania był profesor Mach, który stwierdził, że polska polityka zagraniczna jest chyba tajna, ponieważ on nie jest w stanie wskazać jej kierunków. Aktualne delegacje zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy mają czysto wizerunkowy charakter, a polityka wobec całej Unii Europejskiej jest fatalna. Do głosu doszły prawicowe poglądy, dlatego polskie władze szczególnie akcentują swoją suwerenność i niechęć do solidarności z innymi członkami w obliczu kryzysu, najpoważniejszego od początku integracji europejskiej.

– Paradoksalnie właśnie ten kryzys wywołany problemem uchodźców a nawet potencjalny Brexit mogą stać się bodźcem do dalszej pogłębionej integracji krajów europejskich, ale… nie wszystkich! – przestrzegał prof. Mach. – Te które nie przyjmą zaproszenia zostaną na bocznym torze, ziści się plan Europy dwóch prędkości, na co bardzo liczy prezydent Rosji Władimir Putin. Aktualne posunięcia polskich władz znakomicie wspierają rosyjskie plany. Nie wierzę, że tak jest, ale właśnie takich działań spodziewałbym się, gdyby Polskę opanowała siatka agentów ze wschodu – dodał profesor.

„Upadnie cały sojusz”

Prowadząca spotkanie Anna Gapys sporo miejsca w dyskusji poświęciła na aktualne problemy i wyzwania stojące przed NATO. Wskazywała na problemy decyzyjne sugerujące słabość struktury, opieszałość działania, przesunięcie akcentu organizacji z militarnego na polityczny oraz brak zgody wszystkich członków odnośnie definicji podstawowych dla sojuszu pojęć takich.

Debata / Beata Fischer
Debata / Beata Fischer

Senator Klich odpowiadając na pytanie przyznał, że wybory prezydenckie w USA i ryzyko objęcia tego urzędu przez populistycznego Donalda Trumpa są pewną niewiadomą. Jednakże NATO jest bardzo mocną strukturą, która trwale buduje poczucie bezpieczeństwa w świadomości społeczeństw krajów członkowskich. – Jeśli NATO odpuści bezpieczeństwo któregokolwiek ze swoich członków to upadnie cały sojusz – mówił Klich.

– Struktura ta ma szczęście do mądrych dowódców, dlatego zawirowania polityczne nigdy w historii nie miały znaczącego wpływu na siłę i powagę tej instytucji. Najlepszym przykładem są aktualne manewry wojskowe w Polsce, w których 30 tys. żołnierzy z 18 krajów NATO oraz 5 państw biorących udział w programie Partnerstwo dla Pokoju, wspólnie ćwiczy, aby zapewnić interoperacyjność poszczególnych jednostek sojuszu – dodał polityk z Krakowa.

Szczepionka przeciw… PiS

Zgromadzona w Klubie pod Jaszczurami publiczność dopytywała także o problemy na południowej flance NATO, pomysły na rozwiązanie problemu emigrantów oraz o bezpieczeństwo w trakcie organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Najbliższe spotkanie Klubu Obywatelskiego Kraków 27 czerwca 2016 r. (poniedziałek) o g. 18.00 w Klubie pod Jaszczurami. Gośćmi debaty będą: Profesor Zbigniew Ćwiąkalski oraz Krzysztof Bondaryk – były szef ABW. Temat: Czy mamy już szczepionkę przeciw PiS? Wstęp wolny.

(ip)

fot. (u góry strony): theglobalpanorama via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca