Ostry ból gardła – co rzeczywiście pomaga w jego łagodzeniu?

Silny ból gardła zwykle towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. W takich przypadkach pojawia się nagle, często wraz z szeregiem innych objawów – bólem głowy, mięśni czy gorączką. Ból gardła może utrudniać mówienie i przełykanie, zawsze skutkuje też znacznym pogorszeniem samopoczucia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby walki z tym uciążliwym problemem. Jak złagodzić ostry ból gardła? Poznaj skuteczne leki na gardło i domowe sposoby, które przyniosą ulgę w dolegliwościach.

Spray na ból gardła

W łagodzeniu bólu bardzo pomocne są środki pozwalające miejscowo zaaplikować lecznicze substancje na śluzówkę gardła czy jamy ustnej. Do takich preparatów należą spraye do gardła umożliwiające spryskanie podrażnionej błony śluzowej, by ją znieczulić i ukoić. Aerozole zawierają składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, a czasem również przeciwdrobnoustrojowym. Mogą nawilżać i ograniczać podrażnienia. Spray do gardła ma za zadanie złagodzić ból, stan zapalny, zmniejszyć obrzęk i ułatwić przełykanie. Jeśli lek zawiera w sobie nanokoloid srebra, zadziała też przeciwbakteryjnie.

Spray na ból gardła sprawdzi się wtedy, gdy chce się dostarczyć substancje lecznicze bezpośrednio na błonę śluzową gardła albo kiedy woli się nie stosować tabletek z uwagi na dyskomfort nasilający się podczas przełykania. Jaki aerozol na gardło będzie najlepszy? W przypadku silnych dolegliwości polecane są przede wszystkim preparaty znieczulające i odkażające oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto mieć pod ręką spray na ból gardła z każdej ze wspomnianych grup i stosować leki naprzemiennie, łącząc ich właściwości w walce z dokuczliwą dolegliwością.

Tabletki na gardło

Na ból i pieczenie gardła poleca się również tabletki do ssania. Ich stosowanie może ograniczyć suchość, drapanie i odczuwany dyskomfort. Przy mniej nasilonych dolegliwościach sprawdzą się środki stworzone na bazie ziół. Ostry ból gardła wymaga zastosowania leków znieczulających i przeciwzapalnych – flurbiprofenu, salicylanu choliny czy benzydaminy.

W niektórych przypadkach wskazane jest ssanie tabletek zawierających chlorheksydynę, heksylorezorcynol, chlorchinaldol lub inne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Pastylki zadziałają odkażająco, zwalczając patogeny odpowiedzialne na dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk. W leczeniu bólu gardła można wykorzystać jednocześnie spray do gardła i tabletki, warto jednak najpierw sprawdzić ich składy, by nie dostarczać sobie określonych składników leczniczych w dawkach większych niż zalecane.

Płyny do płukania gardła

Do łagodzenia stanów zapalnych błon śluzowych gardła i jamy ustnej wykorzystywane są również płyny do płukania gardła. Występują one w formie preparatów do bezpośredniego użycia lub do sporządzenia roztworów. Płynami należy przepłukiwać gardło i jamę ustną, by je znieczulić i ukoić. Do przemywania podrażnień nadają się też płukanki ziołowe z szałwii, tymianku czy rumianku.

Środki wspomagające leczenie, czyli domowe sposoby na ostry ból gardła

Oprócz stosowania leków takich jak płyny, tabletki czy aerozol na gardło, przykre dolegliwości można zredukować także z pomocą domowych sposobów. Popularną metodą odkażania i znieczulania gardła jest przepłukiwanie go przegotowaną wodą z dodatkiem soli. Ulgę przynosi też picie mleka, wody lub herbaty z miodem. Substancja wytworzona przez pszczoły słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Ponadto przy bólu gardła kojąco zadziałają ciepłe okłady na szyję i inhalacje parą wodną.

Sposób leczenia dolegliwości bólowych trzeba dopasować do ich przyczyny. Jeżeli ostry ból gardła wywołały wirusy, warto zastosować działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie spray do gardła, płyn lub tabletki i wesprzeć działanie leków, wykorzystując domowe metody na radzenie sobie z infekcją. Jeśli jednak przyczyną bólu są bakterie, lekarz powinien dobrać odpowiedni antybiotyk oraz wybrane preparaty o działaniu odkażającym.

Zobacz także