Otwarto nowy węzeł drogowy na Zakopiance w Gaju (ZDJĘCIA)

Kierowcy mogą już korzystać z nowego węzła drogowego na zakopiance w Gaju. Kluczową częścią inwestycji jest ponad 120-metrowej długości wiadukt, który łączy ul. Widokową i Zadziele, pozwalając na szybki i łatwy przejazd między dwiema częściami tej podkrakowskiej miejscowości. 

Nowy węzeł to poza wiaduktem także dodatkowe pasy na samej zakopiance, pozwalające na płynne włączanie się do ruchu i na bezpieczny zjazd w ul. Widokową i ul. Zadziele. To szczególnie ważne w miejscu, w którym zgodnie z danymi Generalnego Pomiaru Ruchu 2021 każdego dnia przejeżdża średnio prawie 60 tysięcy pojazdów. W latach 2015-2022 doszło tam do 15 wypadków, w ośmiu brali udział piesi. W wypadkach zginęły cztery osoby.

Wiadukt ma znaczenie zarówno dla ruchu lokalnego, jak i tranzytowego. Mieszkańcy, piesi i zmotoryzowani, mogą sprawnie i bezpiecznie poruszać się między wschodnią i zachodnią częścią Gaja. Kierowcy jadący zakopianką również odczują poprawę. Zniknęło niebezpieczne, kolizyjne skrzyżowanie, gdzie wydarzyło się w ostatnich latach wiele wypadków.

Poza samym węzłem powstało 750 m chodnika oraz nowa kanalizację deszczową. Przebudowano także sieci techniczne, m.in. gazową wysokiego ciśnienia. Koszt budowy to prawie 32 mln zł.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie