Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – przeczytaj raz jeszcze, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Koronoawirus i choroba nim wywoływana jest poważną sprawą i powinniśmy wiedzieć, jak się przed nią chronić. O czym zatem pamiętać w czasie pandemii?

  1. Koronawirus SARS-CoV-2 – co to jest?
  2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?
  3. Jak chronić się przed zakażeniem?
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza – rodzaje testów na koronawirusa

Koronawirus SARS-CoV-2- co to jest?

Koronawirusy to rodzaj wirusów, który dotyka zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Do tej grupy zaliczamy między innymi wirusy wywołujące przeziębienie czy cyklicznie powtarzające się epidemie zakażeń w obrębie dróg oddechowych. Najnowszy odkryty – SARS-CoV-2 – jest siódmym wirusem tego typu, który atakuje człowieka. Wywołuje on chorobę określaną jako COVID-19. Jej objawy mogą być mylące i przyrównywane są do grypy. Zaliczamy do nich ogólne osłabienie, gorączkę, bóle mięśni, a także kaszel i duszności. Większość pacjentów przechodzi ją w sposób łagodny, jednak część przypadków – około 15-20% – przebiega w sposób poważny, a czasem też kończy się śmiertelnie – zderzenia z chorobą nie jest w stanie przetrwać około 2-3 procent zarażonych.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Koronawirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Możemy mieć z nim styczność także poprzez dotykanie powierzchni, które wcześniej dotknęła osoba zarażona, a także będąc z nią w bezpośrednim kontakcie, na przykład podczas rozmowy czy podróży komunikacją miejską. Ponieważ choroba rozwija się bardzo długo i w pierwszym etapie nie daje objawów, można zarażać innych lub zarazić się samemu i zupełnie nie być tego świadomym. To właśnie ta cecha sprawia, że wirus SARS-CoV-2 jest w stanie tak skutecznie się rozprzestrzeniać.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Na chorobę póki co nie ma skutecznego leku ani szczepionki. Możemy jednak minimalizować ryzyko zarażenia się, jeżeli zwrócimy uwagę na podstawowe zasady higieny oraz wyposażymy w środki ochrony osobistej. Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać jest częste mycie rąk – praktycznie każdy z nas ma nawyk dotykania twarzy, czego zwykle nie jesteśmy w stanie kontrolować. Dlatego powinniśmy myć ręce często i dokładnie, aby zmniejszyć szansę na zarażenie. Kolejnym krokiem jest zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób, gdy znajdujemy się w miejscu publicznym czy na ulicy – dzięki temu maleje szansa, że podróżujący na parze oddechu wirus będzie miał z nami styczność.

Kolejnym środkiem zapobiegającym zarażeniu jest stosowanie środków ochrony osobistej. Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej lub innej formy pozwalającej na zakrycie nosa i ust. Gdy przebywamy poza domem i nie zastosujemy się do tego warunku, może nas spotkać wysoka kara. Powinniśmy jednak robić to nie ze względu na mandat, ale dla siebie – im więcej osób nosi maskę, tym mniejsze są możliwości rozprzestrzeniania się choroby.

Kiedy zgłosić się do lekarza – rodzaje testów na koronawirusa

Przede wszystkim warto pamiętać, że jeżeli podejrzewamy u siebie koronawirusa, nie wolno nam tak po prostu iść do przychodni. Moglibyśmy w ten sposób narazić inne osoby tam przebywające, jeżeli faktycznie potwierdzono by u nas zakażenie wirusem wywołującym chorobę COVID-19. Zamiast tego zadzwońmy do właściwej dla naszego miejsca pobytu stacji sanitarno-epidemiologicznej lub, w ostateczności, na pogotowie. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje również pomoc na specjalnej infolinii 800 190 590, gdzie dostaniemy szczegółowe instrukcje, jak powinniśmy się zachować.

Testów w kierunku koronawirusa jest kilka: serologiczny, kasetkowy i metodą RT-PCR. Niektóre z nich można wykonać na własną rękę – jak to zrobić dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa – SARS-CoV-2

 

Zobacz także