Park na terenie byłego Motelu Krak. Są pierwsze efekty prac (ZDJĘCIA)

Na terenie po dawnym Motelu Krak pojawiły się  huśtawki oraz stoły piknikowe. To pierwszy etap zagospodarowania tego miejsca. Docelowo na tym terenie ma powstać miejski park o powierzchni 3,17 ha, a w nim m.in. skatepark, przestrzeń do kalisteniki, boiska sportowe i ścieżki rekreacyjne. Całkowity koszt budowy parku przy ulicy Radzikowskiego szacowany jest na 4,8 mln zł. Zadanie realizowane w ramach  Budżetu Obywatelskiego „Łączymy parki Bronowic 2.0” oraz „Łączymy bronowickie parki”. 

W ramach pierwszego etapu prac miejsce zyskało również boisko trawiaste wraz bramkami do piłki nożnej, zestawem do siatkówki oraz piłkochwytami. Teren boiska pozostanie ogrodzony do momentu wzmocnienia się trawnika. W pobliżu boiska pojawiły się nowe nasadzenia drzew.

Zarząd Zieleni Miejskiej podkreśla, ze wprowadzone do tej zielonej przestrzeni nowe funkcje tego miejsca zostały wypracowane podczas spotkań z mieszkańcami. – Wcześniej w ramach zadań z Budżet obywatelski miasta Krakowa przeprowadzone zostały m.in prace porządkowe oraz pojawiły się ławki oraz kosze na śmieci, tak aby już ułatwić korzystanie z tego terenu – informuje ZZM.

Według zapewnień miasta park miał być gotowy w 2020 roku. Już w 2018 roku, ZZM zaprezentował na spotkaniu z mieszańcami projekt koncepcyjny parku. Planowany park miał objąć część terenu po dawnym motelu Krak i jego kempingu. Łącznie ponad 3,5 hektara, na którym za ponad 8 mln złotych miała powstać plaża, plac zabaw, stanowisko do grillowania i postoju food trucków, boiska wielofunkcyjne i trybuny ziemne, ścianka wspinaczkowa, fontanna i pergola.

ZZM planował rozpoczęcie budowę z początkiem 2019 roku, tak aby w roku 2020 park był gotowy. Na przeszkodzie stanęły pieniądze a właściciel ich brak. W międzyczasie zmieniła się koncepcja parku, ZZM próbował „odchudzić” projekt w poszukiwaniu oszczędności ale trwało to tak długo, że pozwolenie na budowę wygasło. Jak do tego doszło? To proste. Wydane w lipcu 2018 roku pozwolenie na budowę właśnie wygasło ponieważ przez 3 lata nie wbito nawet symbolicznej łopaty w miejscu przyszłego parku, decyzja straciła ważność 9 sierpnia 2021 roku.

Kiedy trwała burza medialna i przerzucanie się odpowiedzialnością kto zawinił, miasto wystawiło na przetarg kilka działek w sąsiedztwie przyszłego parku. Za 35 mln 350 tys. zł teren o powierzchni 1,6 hektara kupiła firma Henniger Investment , która obok terenów po motelu wznosi Osiedle Wizjonerów. To wzbudziło niepokój mieszkańców, że podobny los czeka kolejne działki na tym obszarze, w tym te przeznaczone pod park.

Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia”, teren, który był wystawiony na przetarg, jest przeznaczony pod zabudowę usługową – jak np. biurowce, hotele czy sklepy. Przeznaczenie uzupełniające to możliwość lokalizacji na tym terenie garaży podziemnych i naziemnych. Na całym obszarze objętym tym planem miejscowym obowiązuje zakaz lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych.

fot. ZZM w Krakowie

Tereny dawnego motelu Krak i plany ich zagospodarowania mają już długą historię. W połowie lat 90. ubiegłego wieku (za prezydentury Józefa Lassoty) nieruchomość przekazano bez przetargu spółce Forte. Gdy do władzy doszła Akcja Wyborcza Solidarność, prezydent Andrzej Gołaś wypowiedział umowę dzierżawcy. Teren wrócił do miasta już za prezydentury Jacka Majchrowskiego – po długich procesach sądowych. Na tym obszarze planowano m.in. budowę hipermarketu i biurowców, jakiś czas temu od strony torów kolejowych ruszyła zabudowa mieszkaniowa.

Patrycja Bliska 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie