Patriotyczny pochód przeszedł ulicami Krakowa. Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (ZDJĘCIA)

Patriotyczny pochód przeszedł ulicami Krakowa. Były pojazdy wojskowe, konie, grupy rekonstrukcyjne, a uczestnicy marszu mieli biało-czerwone chorągiewki, kotyliony i malunki na twarzach. Na Wawelu modlono się w intencji ojczyzny.

Obchody Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Krakowie od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na ul. Powiśle. O godz. 10 rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny w Katedrze Wawelskiej. Później złożono kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na pl. o. Adama Studzińskiego. Stamtąd uczestnicy świątecznych wydarzeń przeszli na plac Matejki, gdzie  odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas nich wręczano odznaczenia państwowe oraz akty nadania obywatelstwa polskiego. Były też przemówienia, złożenie kwiatów i defilada ul. Basztową.

W przemarszu udział wzięły: formacje konne, grupy rekonstrukcyjne, orkiestra wojskowa, kompanie reprezentacyjne służb mundurowych i umundurowanych, przedstawiciele klas mundurowych, poczty sztandarowe i Bractwo Kurkowe, a także zgromadzeni licznie mieszkańcy i turyści. 

Wśród blisko czterdziestu koni wraz z jeźdźcami podziwiać można było reprezentantów: Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w barwach turkusowych 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w mundurach historycznych Księstwa Warszawskiego, Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Obecny był także pułkownik kawalerii Włodzimierz Wowa Brodecki w mundurze pułkownika kawalerii, który 40 lat temu prowadził konno defiladę na Pierwszym Światowym Meetingu Pokoju z udziałem wszystkich państw, które brały udział w bitwie pod Monte Casino. Obecna była grupa rekonstrukcyjna z XVII wieku Podolskiego Regimentu Odprzodowego w strojach historycznych.

Zwieńczeniem uroczystości tego dnia jest defilada. Wzdłuż ulicy Basztowej w Krakowie tłumnie zgromadzili się Krakowianie i przybyli goście. Jak zwykle największe emocje towarzyszyły najmłodszym, którzy radośnie wiwatowali do prezentujących się uczestników przemarszu.

W pierwszej kolejności podziwiać można było ponownie orkiestrę wojskową, kompanie honorowe i formacje konne wraz z grupami rekonstrukcyjnymi.

Następnie zaprezentowały się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych. Do uroczystej defilady pojazdy wystawiły: Wojsko Polskie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie.

Zaprezentowano między innymi: terenowe samochody patrolowe z napędem na cztery koła, pojazd specjalny z wyposażeniem pirotechnicznym, więźniarkę do przewozu 17 osób pozbawionych wolności, policyjne motocykle, lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy wyposażony w statek powietrzny, kamerę termowizyjną i kamerę HD, łódź motorową holowaną za pojazdem terenowym napędzanym na cztery koła, lekki transporter opancerzony przeznaczony do wykonywania zadań specjalnych przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, specjalny pojazd Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w system paneli fotowoltaicznych i specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy.

– Chciałbym w tym miejscu w sposób szczególny podziękować wszystkim tym, którzy przez kolejne lata, a także tym, którzy również i dziś troszczą się o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – służbom mundurowym, harcerzom. Również samorządowcom, bo przecież to Konstytucja 3 Maja po raz pierwszy dała możliwość stworzenia samorządu – powiedział  wojewoda małopolski Krzysztof  Klęczar.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Bogusław Świerzowski/krakow.pl 

Najnowsze

Co w Krakowie