Pierwsze podsumowanie Budżetu Obywatelskiego. Jakie projekty składano najczęściej?

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Mieszkańcy Krakowa pobili kolejny rekord i zgłosili aż 988 projektów do Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej złożonych koncepcji dotyczy zieleni i ochrony środowiska oraz infrastruktury. Rekord padł też w Nowej Hucie, gdzie złożono 97 projektów dzielnicowych. Oto pierwsze podsumowanie Budżetu Obywatelskiego. 

W tym roku na Budżet Obywatelski miasto przeznaczyło rekordową kwotę 32 mln złotych, z czego 6,4 mln zł zostanie przekazane na projekty ogólnomiejskie. Z kolei dzielnice będą mogły skorzystać z 25,6 mln zł, które zostały rozdysponowane na projekty dzielnicowe. Dla porównania, przed rokiem było 949 wniosków, z czego 725 o charakterze dzielnicowym i 224 ogólnomiejskich.

Środki zwiększają się z każdym rokiem. Podczas pierwszej edycji BO dysponowało ok. 4 mln złotych. Według zapisów ustawy miasto musi obecnie przeznaczyć 5% środków z budżetu na BO. 

Podczas konferencji Mateusz Płoskonka – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, przyznał, że organizatorzy BO są pozytywnie zaskoczeni dużą aktywnością mieszkańców. W związku z epidemią koronawirusa wiele działań (m.in. spotkania z ambasadorami) zostało przeniesionych do sieci. Mimo trudności krakowianie złożyli aż 988 projektów, z czego 181 ogólnomiejskich i 807 dzielnicowych. 

Krakowianie stawiają na zieleń

Najwięcej projektów dotyczy zieleni i odnowy środowiska. Stanowią one 25 proc. Na drugim miejscu znalazły się projekty infrastrukturalne – 23 proc. Z kolei projekty dotyczące sportu i infrastruktury sportowej to 16 proc., a 11 proc. to koncepcje o tematyce kulturalnej. 

Pomimo epidemii koronawirusa liczba projektów o tematyce zdrowotnej nie zwiększyła się w porównaniu do poprzednich lat. Tego typu koncepcje stanowiły 6 proc., jednak niektóre szkice dotyczą działań epidemicznych. 

Budżet Obywatelski pobił rekord!

7 proc. wnioskodawców złożyło projekt o tematyce edukacyjnej. Na samym końcu znajdują się projekty społeczne (4 proc.) i dotyczące infrastruktury rowerowej (2 proc.).  

Jeśli chodzi o zadania ogólnomiejskie, to złożono tyle samo pomysłów z zakresu infrastruktury, co zieleni i ochrony środowiska – po 41 projektów. Wnioskodawcy napisali też łącznie 28 projektów z zakresu sportu i infrastruktury sportowej oraz 17 dotyczących ochrony zdrowia. 

Która dzielnica złożyła najwięcej projektów?

Rekordzistką jest Nowa Huta, gdzie złożono 97 projektów. Na drugim miejscu znalazł się Prądnik Biały (63), a na trzecim Podgórze (58). Tuż za podium znalazły się Dębniki. Mieszkańcy tej dzielnicy złożyli 53 pomysły.

Z kolei najmniej propozycji wpłynęło w dzielnicach: Podgórze Duchackie – 19, Swoszowice – 21 i Zwierzyniec – 31. Średnio w każdej dzielnicy zgłaszano 30-40 projektów. 

Kim są wnioskodawcy?

Najwięcej projektów złożyły osoby w wieku 36-48 lat. Stanowiły one 38 proc. wnioskodawców. Na drugim miejscu znalazła się grupa wiekowa 27-35 lat, a na trzecim mieszkańcy w wieku 46-55 lat. Najmniejszą liczbę projektów składają seniorzy (65+) oraz dzieci i młodzież (0-16). Wnioskodawcami są głównie mężczyźni. Stanowią oni 60 proc. osób. Kobiety rzadziej zgłaszają pomysły do BO, ale częściej biorą udział poprzez głosowanie. 

Jak zmienić Kraków w kwadrans? „To już ostatni dzwonek!”

Nowości w Budżecie Obywatelskim

Po raz pierwszy uruchomiono Pilotażowy Program Wspólnych Projektów 2020. W związku z pandemią koronawirusa nie odbyły się spotkania, więc działania zostały przeniesione do sieci. Na Facebooku utworzono 18 grup, gdzie mieszkańcy poszczególnych dzielnic mogli rozmawiać o potrzebach czy pomysłach. Krakowianie mieli także możliwość przesłania fisz z pomysłem projektu ambasadorom, którzy pomagali nanieść poprawki przed oficjalnym złożeniem projektu. Wpłynęło 135 fiszek, które były poddane preweryfikacji. 

W tegorocznej edycji BO pojawiła się większa liczba Ambasadorów Lokalnej Partycypacji (34). Ich zadaniem jest pomaganie mieszkańcom w sformowaniu pomysłów i zdiagnozowanie problemów dzielnicy, które mogą być rozwiązane dzięki BO. 

Postanowili zmieniać Kraków! „Staramy się wspierać każdego”

Kolejną nowością jest bank pomysłów. Mieszkańcy mogli zgłaszać koncepcje, które później mogły być inspiracją dla innych osób. Następnie bank pomysłów został zmapowany, by odczytanie idei było łatwiejsze. Krakowianie zgłosili aż 189 pomysłów. Projekt będzie rozwijany w następnych edycjach. 

W tym roku pojawiła się nowa kompozycja mapowa działek, które należą do miasta. Dzięki temu mieszkańcy mogli bez problemu znaleźć miejsca, gdzie mogą zorganizować imprezę czy stworzyć nowy park. 

Co dalej z projektami?

W VII edycji BO, z uwagi na trwającą epidemię, wydłużony został czas na składanie list poparcia, na których winno się znaleźć 15 podpisów mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektu dzielnicowego i 15 mieszkańców miasta – w przypadku projektu ogólnomiejskiego. – Termin upływa 24 lipca, ale pierwsze listy już dotarły do organizatorów BO. 

Teraz do pracy przystępują urzędnicy, którzy będą oceniać projekty pod kątem formalnym i prawnym. Ten etap potrwa 3 miesiące. 7 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki ich oceny, a w dniach 7–14 sierpnia wnioskodawcy będą mogli składać protesty. Te zostaną rozpatrzone do końca sierpnia, a listę projektów, na które będzie można głosować poznamy 10 września. Samo głosowanie zaplanowano na 26 września – 5 października.

Podsumowanie etapu składania projektów w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami podsumowującymi etap składania projektów w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Opublikowany przez Budżet obywatelski miasta Krakowa Piątek, 8 maja 2020

js

 

 

Zobacz także