Piesi bez komórki na pasach, ale z pierwszeństwem już przy zbliżaniu się do jezdni

Musisz przeczytać

We wtorek, 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać ważne zmiany w Kodeksie drogowym. Ważne zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Pieszy będzie miał pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy, ale nie może używać smartfona podczas przechodzenia przez jezdnię.

Nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Choć niektórzy zwracają uwagę, że może być wręcz przeciwnie, bo piesi bez zatrzymywania się przy pasach będą wchodzić na jezdnię pod jadące samochody. Kierowcy mają obowiązek obserwowania nie tylko samych pasów, ale i dojścia do nich.

Najważniejsze zmiany

Od 1 czerwca 2021 roku pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Wyjątkiem są tramwaje. Piesi muszą o pamiętać o tym wyjątku!

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany do obserwowania nie tylko przejścia, ale i jego okolicy. Kierowca musi tak zmniejszyć prędkość jazdy, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Od 1 czerwca 2021 obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń ograniczających prawidłową percepcję (zwłaszcza wzrokową), podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zakaz dotyczy także podczas wchodzenia lub przechodzenia przez oznakowane przejście dla pieszych. Na pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych nadal spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca