Plany budowy Nowego Miasta. Są protesty, jest też poparcie dla pomysłu. Na razie skromne

„My, mieszkańcy miasta, apelujemy o przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego Nowe Miasto” – tak zaczyna się petycja z poparciem dla pomysłu stworzenia nowej dzielnicy w Krakowie. W ciągu sześciu dni podpisało ja niespełna 150 osób. Do tej pory głośno było przede wszystkim o protestach, zwłaszcza firm, które czują się zagrożone zmianą charakteru zagospodarowania terenu Płaszowa i Rybitw.

Na jednej z najbliższych sesji Rada Miasta zatwierdzi plan zagospodarowania przestrzennego dla obszary nazywanego Nowym Miastem. Na terenie Płaszowa i Rybitw powstanie nowa dzielnica z wieżowcami, nieoficjalnie nazywana krakowskim Manhattanem. Na obszarze blisko 700 hektarów powstanie część miasta, która będzie samowystarczalna. Wszystkie usługi będą dostępne na miejscu – bez konieczności przemieszczania się w inne rejony. Przewiduje się możliwość powstania nawet 35 tys. lokali mieszkalnych, w których może zamieszkać  blisko 100 tys. osób.

„Z ogromnym niepokojem śledzimy medialne doniesienia, w których przedstawiciele niektórych klubów radnych wzywają do odrzucenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nowe Miasto” – alarmują autorzy petycji z poparciem dla proponowanych przez planistów rozwiązań. „W sąsiedztwie naszych mieszkań istnieją tereny przemysłowe, w tym uciążliwe zakłady – garbarnia, kompostownia, oczyszczalnia ścieków czy sortownie śmieci. Praktycznie nieustannie jesteśmy narażeni na odór z tych przedsiębiorstw, który dociera do naszych domów, budynków mieszkalnych, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i rekreacyjnych, miejsc pracy” – podkreślają mieszkańcy, dla których zmiana sposobu zagospodarowania terenów Płaszowa i Rybitw to zmiana na lepsze.

Petycję można podpisać na Popieramy plan budowy Nowego Miasta! – Petycjeonline.com. Jak do tej pory nie ma ona wielkiego grona zwolenników, bo w ciągu sześciu dni podpisało ją niespełna 150 osób. Pojawiła się również petycja mieszkańców rejonu osiedla Złocień w sprawie uchwalenia planu miejscowego Nowe Miasto (Petycja mieszkańców rejonu Osiedla Złocień do Radnych Miasta Krakowa w sprawie uchwalenia Planu Miejscowego Nowe Miasto – Petycjeonline.com) – ją podpisało w ciągu dwóch dni nieco ponad 20 osób.

Na razie skuteczniej i głośniej swoje argumenty przedstawiali przeciwnicy Nowego Miasta. To głównie przedsiębiorcy, dla których zmiana terenów przemysłowych na mieszkaniowe i biurowe stanowi zagrożenie dla ich działalności. Przeciwnicy nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Płaszowa i Rybitw przypominają, że 10 lat temu miasto zachęcało firmy do inwestowania w tym obszarze, a teraz firmy będą musiały się z niego wynieść.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie